top of page

אמנות ועיצוב

ללכת בדרכו

יפעת מנוס

איפה אפשר לראות את אהד פישוף וישי אדר על במה אחת, ובחינם? ב"מי בא אחרינו" - אירוע שכולו יצירות אמנות רב תחומיות, הצועד בעקבותיו של האמן המנוח אורי קצנשטיין

יפעת מנוס3.jpg
פורסם: 6.10.21

לפני כשלוש שנים, כשהוא בן 67, נפטר האמן אורי קצנשטיין, והותיר אחריו דרך שראוי להמשיך ולצעוד בה. במוצ"ש הקרוב, 9.10, יתקיים במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון האירוע "מי בא אחרינו", שיוצא בעקבות הרב-תחומיות פורצת הדרך של קצנשטיין. באירוע, שהכניסה אליו חופשית, יוצגו כ- 20 מופעים, עבודות פרפורמנס, סאונד, וידאו ומדיומים מעורבים.

קצנשטיין היה פסל, מוזיקאי, יוצר סרטים, בונה מכונות נגינה מופלאות ואמן פרפורמנס, אבל האירוע אינו תערוכה של יצירותיו. "האירוע מזמין אמנים שנמצאים באזורי היצירה הרב תחומיים להמשיך את דרכו של אורי באיזשהו מקום," אומר ל"אג'נדה" אודי אדלמן, המנהל האמנותי והאוצר הראשי של המרכז לאמנות דיגיטלית. "להראות צורות שונות של המשכיות ביחס לעבודה שלו ופחות להתעסק בעבודה שלו עצמו. יובל מנדלסון ואסף תלמודי, למשל, יעלו עם הופעה שלא קשורה למוזיקה של אורי, אלא עם מוזיקה ושיחות על ההשתנות ועל 'מי בא אחרינו'. אדר גולדפרב יציג עבודה פיסולית, של מין חדר פלאות של חוטי חשמל שזזים באופן עצמאי - או כל מיני אובייקטים קצת מצחיקים וקצת מוזרים שמקיימים חיים משל עצמם."

אורי קצנשטיין צילום המרכז לאמנות דיגיטלית2k.jpeg

השאיר אחריו דרך שראוי להמשיך ולצעוד בה. צילום: המרכז לאמנות דיגיטלית

העבודה של קצנטשיין עצמו גם תופיע באירוע במידה מסוימת, עם עבודות פילם מוקדמות שלו מניו יורק וישראל הנחשפות לראשונה מזה 40 שנה, ובמיוחד עם אלבום מיוחד שיושק באירוע: "בשנים האחרונות אהד פישוף, ישי אדר וביניה רכס (השניים הראשונים הם יוצאי נושאי המגבעת - י.מ.), יחד עם צוות של מקורבים לאורי, התגייסו לערוך אלבום כפול של הקלטות הסאונד שלו לאורך השנים, והם גם יופיעו באירוע. האלבום יושמע וידברו עליו ועל האופן שבו אורי עבד, וזה יהיה השיא של הערב".

מאיפה בא השם "מי בא אחרינו"?

"מי בא אחרינו זו צורה של שאלה שהמקור שלה הוא פילוסופי מלפני 20 שנה. זו צורה של פנייה למחשבה על כל הספקטרום של האפשרויות המדומיינות של השינוי הדרמטי שיקרה לאנושות בעשורים הקרובים, בשנים הקרובות. אנחנו רואים את זה כבר בהקשרים של הקורונה במידה מסוימת, אבל גם בכל מיני מחשבות על פוסט הומניזם ודברים שבהם האדם משתנה לכדי צורה של חיים בתוך מכונה, למשל. זו אפשרות מאוד מעניינת לחשוב דרכה על דברים חדשים, על שינוי, על השתנות, על דברים שלא מוכרים לנו. זו גם היתה צורת עבודתו של אורי ומהווה גם איזשהו אפיון על רב תחומיות כזאת, שמנסה למצוא כל הזמן צורות חדשות של ביטוי והתנסות."

עטיפת אלבום שיושק באירוע אורי קצנשטיין צילום המרכז לאמנות דיגיטליתk.jpg

עטיפת האלבום. צילום: המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית

הרב-תחומיות באמנות מאוד טרנדית בשנים האחרונות. האם הוא הקדים את זמנו?

"קודם כל, בהרבה מובנים אורי הקדים את זמנו. כבר משנות ה-70 יצר בניו יורק מופעי פרפורמנס ומאוחר יותר גם בארץ במקומות הכי חשובים בסצינה האמנותית. חלק מהיצירות היו מאוד רדיקליות, למשל שימוש בדם של עצמו, חיבורים לסאונד נסיוני, ודברים סופר-סופר מוקדמים שקשורים לאזורים של הוולווט אנדרגראונד והרכבים מוזיקליים שפעלו באותן שנים בניו יורק. ברמה המקומית אפשר להגיד שהוא הקדים את זמנו עד יומו האחרון. הוא תמיד היה רדיקלי וחדשני."

 

מדובר בערב חד פעמי, כאשר השאיפה היא להפוך אותו לאירוע שנתי "שהאפיון שלו", כדברי אדלמן, יהיה "התקהלות של יוצרים רב תחומיים". כמו כן יושק בו לראשונה פרס בסך 70 אלף ש"ח ע"ש אורי קצנשטיין, עבור פיתוח ומימוש של עבודה רב תחומית חדשה.

 

מי בא אחרינו,  שבת 9.10, 24:00-18:00

המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית, חולון.

הכניסה חופשית

לפרטים לחצו כאן

אורי קצנשטיין צילום המרכז לאמנות דיגיטלית3k.jpeg

רידקלי ומקדים את זמנו. צילום: המרכז לאמנות דיגיטלית

bottom of page