top of page

אמנות ועיצוב

קומיקס ניישן

רואי פרסול

בין שלל הפעילויות ב"אנימיקס", הפסטיבל הבינלאומי לאנימציה, קומיקס וקריקטורה שייפתח בסינמטק תל אביב ב-10.8, תוכלו ליהנות מסרטי אנימציה באורך מלא, אסופות סרטים קצרים למבוגרים וילדים, תערוכות, אירועי מחווה, סדנאות מיוחדות, הרצאות, מפגשי אמן, ואפילו קונצרטים

פורסם: 25.7.21
רואי פרסול.jpg

מאז היווסדו, הפך "אנימיקס", הפסטיבל הבינלאומי לאנימציה, קומיקס וקריקטורה, לחשוב והעיקרי בארץ בתחומו, שאוצר וחושף את התחומים המרתקים האלו הן לקהל הרחב והן למיטיבי הלכת, תוך טיפוח וחשיפת הדור החדש של אמני האנימציה והקומיקס בישראל. 

 

זו השנה ה-21 ש"אנימיקס" מתקיים בארץ. אני זוכר את עצמי בגיל 21, גוזר את החוגר והולך בפעם הראשונה לפסטיבל. כילד שוחר קומיקס שגדל על אסטריקס וטינטין, גיבורי-העל של מארוול ודי.סי, "זבנג" של אורי פינק וקריקטורות של מישל קישקה, התרגשתי לאללה כששמעתי לראשונה על הפסטיבל. לפני 20 שנה ישראל פיגרה בהרבה לעומת אירופה וארצות הברית מבחינת תרבות הקומיקס, והנה הגיע "אנימיקס", עם רוח חדשה, פורצת דרך ובועטת, ששידר שמשהו חדש מתחיל. כיום זו כבר אופרה אחרת.

צילום מתוך המסע של שום.jpg

טיפוח הדור הצעיר. צילום מתוך "המסע של שום"

הפסטיבל, שיפתח ב-10.8 בסינמטק תל אביב, מציג תוכנית עשירה וצבעונית הכוללת ארבעה ימים של הקרנות סרטי אנימציה באורך מלא (כולל הקרנות בכורה וסרטים מועמדים לאוסקר), ואסופות סרטים קצרים למבוגרים וילדים, עם תוכנית מיוחדת לבני נוער. בין האירועים תחרות "אסיף" המסורתית, פרויקט "מלים זזות" -  שיתוף פעולה בינלאומי בין יוצרים אמריקאים וסטודנטים ישראלים, אירוע מיוחד ליקיר הפסטיבל איתמר דאובה, מחוות מיוחדות לאמנים ולאמניות שפרירה זכאי, ציפי שביט, הגשש החיוור ולאה גולדברג, וכמיטב המסורת, יתקיימו במהלך הפסטיבל סדנאות קומיקס, הרצאות, פאנלים ומפגשים עם מיטב האמנים בארץ כמו אורי פינק, דובי קייך, ניר מולד, עמוס אלנבוגן, מישל קישקה, ניר וגלי, איתמר דאובה, גיא מורד ועוד רבים.

סרטי אנימציה קצרים ובאורך מלא מכל העולם

בין האירועים המומלצים:

 

הגשש על הקו

מחווה מצוירת לשלישיית ״הגשש החיוור״, ששיריה ומערכוניה התקבעו בפנתיאון תרבות ההומור בישראל. במהלך האירוע ייערך מפגש עם שייקה לוי, ויבוצעו עיבודים חדשים לשירי השלישייה תחת שרביטו של איש האופרה הישראלית, המנצח דודי זבה. 

 

יקיר הפסטיבל

כבכל שנה, גם הפעם יוכרז "יקיר הפסטיבל". השנה יהיה זה האנימטור והקריקטוריסט איתמר דאובה, ראש מסלול איור ואנימציה בשנקר. בין השאר ידוע דאובה בקריקטורות המלוות את המדור הפוליטי השבועי במוסף השבת של "ידיעות אחרונות", וכן בעשרות הקריקטורות שאייר עבור "גלובס" ו"בלייזר". 

אסיף 2021 

"אסיף" הוא האירוע השנתי של יוצרי האנימציה בארץ, שנעשה עם ועבור הקהילה. האירוע, שנוסד על ידי אסיפ"א ישראל בשנת 2000 ומופק על ידי הפסטיבל, מציג את יבול האנימציה הישראלית על כל סוגיה, משנת היצירה שחלפה. מטרתו של האירוע לחשוף, לשתף ולקדם את אמנות האנימציה בישראל, וזאת על ידי הקרנות של הסרטים הנבחרים ותחרויות בקטגוריות שונות.

המתרגמת – אירוע מחווה לשפרירה זכאי

"המתרגמת" הוא הסכת רדיו תיעודי בימתי על פועלה של יוצרת אשר כל תחומי עשייתה עסקו בדרך זו או אחרת בשפה העברית. זכאי חושפת מסמכים ישנים מארכיונה המקצועי ומתארת את תהליכי ההפקה המורכבים והיצירתיים ליצירת גרסה עברית משובחת. בהשתתפות שפרירה זכאי ואנשי מקצוע שעבדו לצידה.

 

פרויקט Moving words 

פרויקט ליצירת סרטוני אנימציה לשירה מדוברת, בעזרת חיבור בין סטודנטים לאנימציה בישראל ובין משוררים מכל העולם, בעיקר מארצות הברית. את הפרויקט יזם ארגון Arts By The People, שהוא ארגון התומך באמנות ובאמנים, דרך תכניות רזידנסי (התמחויות), חיבור בין אמנים ממדיות שונות, ושילוב של אמנות בקהילה.

 

כוכבת שביט ואינסטוש - מחווה לציפי שביט

תערוכת קריקטורות מיוחדת ברחבת הסינמטק תוקדש לקומיקאית והשחקנית ציפי שביט. בערב נעילת הפסטיבל יתקיים אירוע מחווה מיוחד בהשתתפותה של שביט ועוד כמה הפתעות.

מחווה להייאו מיאזאקי. "פוניו על הצוק ליד הים"

אירועים נוספים שלא כדאי לפספס:

איתי הרמן, כוכב תוכנית הטלוויזיה "המרדף",  יגיש גירסה מאוירת של חידון אייקונים, דמויות, סמלים וגיבורים מצוירים מעולם תרבות האנימציה, הקומיקס והקריקטורה בארץ ובעולם.

חגיגת האוסקרים - סרטי אנימציה קצרים שהיו מועמדים לפרס האוסקר היוקרתי.

 

מחווה לאמן האנימציה היפני הייאו מיאזאקי.

הכל עובר מר ביבי - שבעה קריקטוריסטים פוליטיים בכירים יסכמו בפאנל מיוחד את כהונתו של בנימין נתניהו.

זאב "שושק'ה" אנגלמאייר בסדנת כרזות מחאה אישיות.

ערב הוקרה ללאה גולדברג שפירסמה את רצועות הקומיקס העבריות הראשונות בעיתון ״דבר״ בשנות השלושים לצד איוריו של הקריקטוריסט אריה נבון

מרעיון לסרטון – ניר וגלי יספקו הצצה אל תהליך היצירה.

בין שלל ההרצאות המעניינות תוכלו ללמוד על ההבדל בין סרטי המנגה היפניים לקומיקס האמריקאי; לשמוע על סיפורה של יוצרת גארפילד, בת-שבע וכטפוגל; לצלול אל מעמקי מלחמת גיבורי-העל בין מארוול לדי.סי; לציין 30 שנה לאולפני פיקסאר; לחוות את עידן הרנסנס של אולפני דיסני; להכיר את הקריקטורות ששינו את ההיסטוריה, ועוד.

פסטיבל "אנימיקס", רביעי-שבת 14-10.8, סינמטק ת"א.

מחירי הכרטיסים נעים בין 25 ל-45 ש"ח לאירוע

לאתר הפסטיבל ולתוכניה המלאה לחצו כאן.

bottom of page