top of page

מוזיקה

יפעת מנוס

הגרייטפול דד משתלטים על המדבר 

cac09f9f-81d3-4705-bada-2053426a0c8d.jpg
הפוסטר שאיירה עדי רמלר משקף פחות או יותר את הלך הרוח ברחבת הריקודים. חוויה

סופשבוע של מסיבות והופעות באווירת וודסטוק, שכולו מחווה ללהקה המיתולוגית, יתקיים באפריל באשרם במדבר בדרום הארץ

פורסם: 22.3.21
יפעת מנוס3.jpg

יום חגם של ה"דד הדס" – הגרופיז של להקת הגרייטפול דד – מתקרב. המעריצים השרופים כבר הזמינו את כל החושות באשרם, אבל אפשר להביא אוהלים מהבית וגם לשכור מזרנים. "גרייטפול דד גאת'רינג 11" – 24 שעות של הופעות, מסיבות וקמפינג באווירת וודסטוק על טהרת הלהקה האמריקאית המיתולוגית – יתקיים באפריל.

"המוזיקה של הגרייטפול דד מאוד רקידה ושמחה", אומר ערן רמלר, המארגן והרוח החיה (אם לא מחשיבים לרגע את הסולן המנוח ג'רי גרסיה) מאחורי האירוע. "ילדים בני 22 רוקדים לצד בני 70. משפחות שלמות מגיעות. זה כבר האירוע ה-11 שלנו ולראשונה הוא מתקיים באשרם בשיטים".

1.jpg
אפשר למלא 48 שעות עם המוזיקה שלהם. צילום: אפרת רמלר

למרות השם והסמל עם הגולגולת, אין ללהקה כל קשר לרוק כבד. השפעות של פסיכדליה, רוק'נרול, בלוז, קאנטרי ופולק (רשימה חלקית) מאפיינות את המוזיקה של הגרייטפול דד, שהוקמה ב-1965 בסן פרנסיסקו ושלא ניחנה בלהיטי גלגל"צ. עבור ה"דד הדס", האזנה ליצירותיה היא לא פחות מחוויה רוחנית. "הם לא הטובים ביותר במה שהם עושים - הם היחידים שעושים מה שהם עושים!", אמר עליהם פעם האמרגן והמפיק האגדי ביל גראהם.

בתוכנית של הגאת'רינג ("התכנסות זו מילה רשמית מדי בשבילנו") יהיו מסיבות לאור יום, עם רדת הערב, אל תוך הלילה ואפטר פארטי עם המוזיקה המגוונת של הלהקה. הגרייטפול דד הייתה כה פורייה, שלמלא 24 שעות במוזיקה שלה זו משימה קלה למדי. "אפשר גם למלא 48 שעות. אנשים לא יודעים מזה שובע", אומר רמלר. חברי הגרייטפול דד לא רק שלא אסרו על הקלטות פיראטיות בהופעות שלהם, אלא אפילו עודדו אותן - כחלק מה"אני מאמין" שלהם. מאחר שהלהקה הופיעה יותר מ-2,300 פעם (שיא גינס) ושום הופעה לא זהה לקודמתה, יש הרבה מאוד חומרים לעבוד איתם.

קרדיט דפנה טלמון.jpg
מתאים לכל המשפחה. צילום: דפנה טלמון
קרדיט אפרת רמלר 3.jpg

חוץ מזה ייערכו מסיבה שמוקדשת לקריירת הסולו של גרסיה וחגיגת אמריקנה. להקת Saga Veliz תופיע בסט פסיכדלי ולהקת Twin Tree Grove תנגן פולק-קאנטרי-רוק. לילדים מארגנים מופע מיוחד וגם סדנת טאי דאי.

עבור ה"דד הדס", לאהוב את הלהקה זה כבר אורח חיים. יש המונים מהם בארה"ב ובכל רחבי העולם ובישראל מדובר בכאלף איש, כולל לא מעט אמריקאים דתיים שעשו עלייה. לדברי רמלר, גם מי שמגיע לראשונה לגאת'רינג ירגיש בנוח: "יש פה משהו קהילתי, פתוח ושמזמין את כולם". ה"דד הדס" נפגשים גם במסיבות חורף בתל אביב ובפסטיבל ההופעות "כמעט הסתפרתי".

כדי שיוכלו להמשיך להפיק אירועים איכותיים ("אנחנו אודיופילים. הסאונד מאוד חשוב לנו וגם רחבת ריקודים רצינית") הקימו רמלר וחבריו את עמותת גרייטפול מיוזיק. העמותה מאפשרת להם קרקע כלכלית איתנה להגשמת החזון התרבותי. רמלר, מחנך בבי"ס יסודי ומורה לקולנוע ב"דיי ג'וב" שלו, מנציח בפועלו את זכרו של אביו דוד, שנפטר לפני שבע שנים: "אבא שלי היה אנציקלופדיה מהלכת של מוזיקה, כולל ג'אז וקלאסית. את הגרייטפול דד הוא אהב קצת יותר מכל השאר".

מסיבות, הופעות וקמפינג באווירת וודסטוק. צילום: אפרת רמלר

פסטיבל "גרייטפול דד גאת'רינג 11"

תאריכים: 17-16 באפריל.

 

מיקום: אשרם במדבר, שיטים.

 

כרטיסים: 220 שקל למבוגר, 50 שקל לילד. הנחות לחברי עמותת גרייטפול מיוזיק.

 

כדאי לדעת: הפסטיבל יתקיים בהתאם להנחיות ויכיל עד 500 משתתפים. זיכוי מלא יינתן בכל מקרה של ביטול. במקום פועלת מסעדה צמחונית ויש שירותים מסודרים ומקלחות.

 

לכרטיסים וליין אפ לחצו כאן

bottom of page