top of page

אמנות ועיצוב

מפגש חוצות

יפעת מנוס

אחרי היעדרות של שנה, פסטיבל חוצות היוצר בירושלים חוזר עם תוכנית גדושה: לצד הופעות של אמנים כמו בלקן ביט בוקס, ברי סחרוף, אהוד בנאי וסטטיק ובן אל יתקיימו - וזו רשימה חלקית בהחלט - תהלוכות רחוב, תערוכה של דודו גרשטיין, סדנאות שוקולד וקומיקס

יפעת מנוס3.jpg
פורסם: 25.7.21

למרגלות חומות העיר העתיקה בירושלים, בשבוע השני של חודש אוגוסט, ייפתח פסטיבל חוצות היוצר בפעם ה-45. רשימת האירועים וההתרחשויות כה גדולה, שנראה שהפסטיבל יכול להתפרש על פני כל העיר. אלא שכמדי קיץ, למעט הקיץ שעבר כמובן, הכל קורה במתחם בריכת הסולטן.

שילוב של אמנות, מוזיקה ואוכל - כפי שקיים בפסטיבל - הוא האבן (הירושלמית) השואבת שלו. "מי שמגיע לפסטיבל לרוב לא בא למופע מוזיקה בלבד," אומרת ל"אג'נדה" שרה מלכה, המנהלת האמנותית והמפיקה הוותיקה של הפסטיבל. "יש הרבה מה לראות לפני וגם אחרי המופע. אפשר לבלות פה ערב של חמש שעות. השנה נשים דגש גם על הצד הקולינרי."

חוצות היוצר מתחם אוכל. סוכנות הצילום שמואל כהן.jpeg

מבלים במתחם לפני ואחרי ההופעות. צילום: סוכנות הצילום שמואל כהן

לראשונה יתקיימו בפסטיבל תהלוכות רחוב, כולל מעין קרנבל ונציה עם התחפושות, התפאורה והמסיכות. "הקרנבל הוא חלק מתהלוכות של תיאטרון רחוב," מספרת מלכה. "קרוב ל-25 שחקנים ייצרו אינטראקציה עם הקהל במשך כל הערב. אין דבר כזה שמישהו מהקהל לא יחווה מפגש עם השחקנים." חידוש נוסף הוא סדנאות אמנות מקצועיות: "לראשונה יתקיימו בפסטיבל סדנאות שבהן המבקרים יחוו את התהליך," מפרטת מלכה, "למשל בניפוח זכוכית, קרמיקה, קומיקס, משחקי חשיבה ושוקולד. בסך הכל יהיו 13 סדנאות, ובכל ערב יתקיימו שלושה סבבים שלהן." 

חוצות היוצר2. סוכנו הצילום שמואל כהן.jpeg

מופעים למרגלות חומות העיר העתיקה. צילום: סוכנות הצילום שמואל כהן

מי יופיע ואילו עוד תצוגות, אירועים ותערוכות יתקיימו?

מופעי מוזיקה: מדי ערב בשעה 21:00 יתקיים מופע מרכזי על במת בריכת הסולטן, חלקם בשילובים ייחודיים לפסטיבל. ואלו הם: בלקן ביט בוקס וברי סחרוף (9.8), תיסלם מארחים את אהוד בנאי (10.8), אביתר בנאי (11.8), ליאור נרקיס וסטטיק ובן אל - שני מופעים נפרדים (12.8), איתי לוי (14.8), עדן חסון (15.8), מרגי ונועה קירל - מופעים נפרדים (16.8), עדן בן זקן (17.8), שרית חדד וזהבה בן - מופעים נפרדים (18.8), שלומי שבת מארח את דיקלה (19.8) ועידן עמדי (21.8).

התצוגה הישראלית: כ-100 אמנים ישראלים יציגו ציורים, הדפסים, קרמיקה, צורפות ותכשיטים, אריגה וטקסטיל, יודאיקה, צעצועים, אמנות בטכניקות מעורבות עבודות עץ ועוד.

תערוכות של דודו גרשטיין ויוניס פיגרדו: תערוכות נפרדות של שני האמנים הוותיקים והמצליחים. בתערוכה של גרשטיין יוצגו לפחות 30 יצירות שלו.

התצוגה הבינלאומית: יוצגו עבודות אמנות מבוליביה, גאנה, זימבבואה, קולומביה, דרום קוריאה, פנמה, תאילנד וברזיל.

סדנאות אמנות: אמנים ידריכו וילמדו איך ליצור ציורי שמן, אוריגמי, קומיקס, משחקי חשיבה, קרמיקה, ניפוח זכוכית, צילום, פסיפס, מקרמה, קליעה בנצרים, ליבוד, אריגה ופרליני שוקולד.

מופעי רחוב: יתקיימו בין היתר מופעי בובות ענק בדמויות של שלוש נשים מבוגרות, של משפחה מקסיקנית ושל פינוקיו וחברים.

קפה תו: לצד כוס קפה או יין, פת בדבש וגבינה, יוצע שירות דואר בין שולחני, צללית מרקדת, סיפור ושיר, מנגינה צוענית וייעוץ אישי - הכל על פי התפריט שיחולק לאורחים.

אמנות רחוב: ציור תלת-מימד של האמנים יונתן גל ואנה קוגן.

מתחם בצלאל: יוקרנו סרטי אנימציה ווידיאו, יוצגו עבודות עיצוב, ציור, פיסול, קדרות, זכוכית, צורפות, צילום ואופנה של הסטודנטים בבצלאל. הסטודנטים יפעילו סדנאות אמנות לציבור הרחב.

דוכן של מכללת הדסה: בדוכן של המכללה האקדמית HAC, סטודנטים לעיצוב תעשייתי ותקשורת צילומית יציגו למכירה עבודות עיצוב במציאות דינמית ומשתנה.

חוצות היוצר. דוכני אומנות. סוכנות הצילום שמואל כהן[.jpeg

למעלה מ-100 אמנים בתצוגות הישראלית והבינלאומית. צילום: סוכנות הצילום שמואל כהן

פסטיבל חוצות היוצר ירושלים, 21-9.8, בריכת הסולטן

כל ערב (פרט לשישי) מ-18:00 ובמוצ"ש מ-21:00 ועד חצות

מחירים: 119 ש"ח ליריד + מופע.
79 ש"ח לבעלי כרטיס ירושלמי, חיילים/שירות לאומי, אזרחים ותיקים ונכים.
30 ש"ח ליריד בלבד, 40-20 ש"ח לסדנה.
ילדים מגיל 3 מחויבים בכרטיס למופע. מגיל 5 מחויבים בכרטיס ליריד.

את הפסטיבל מפיקות עיריית ירושלים והחברה העירונית אריאל.

לפרטים וכרטיסים לחצו כאן.

bottom of page