top of page

במה

בוא נרקוד עד אור הבוקר

יפעת מנוס

קלאברים, חושבים שאתם מגניבים עם הקרחנות שלכם? בפסטיבל מחול כרמיאל משאירים לכם אבק. הרקדות עד אור הבוקר, מצעד ססגוני ומתחמי בירה הם רק חלק מהתוכנית, לצד הופעות של שלומי שבת, עברי לידר, עידן רייכל ואביהו מדינה

יפעת מנוס3.jpg
פורסם: 18.7.21

הלו"ז הבא יגרום לכם לשפשף עיניים: בחצות בדיוק מגיעים המרקידים פנינה קליין ושמעון ורד לאולם הספורט הורוביץ. ב-1:00 יחליפו אותם מימי קונן ונעמי נהרי. ב-2:00 מגיע ציון סהר, שעה אחריו עולה ינאי ריין וב-4 לפנות בוקר מקנחים עם חיים שטריקברגר ודוד פפרקורן. זהו, רבותיי, רק טפח קטן מתוכניית ההרקדות של פסטיבל מחול כרמיאל. "אנשים רוקדים עד שש בבוקר. היום הופך ללילה והלילה ליום," מספרת ל"אג'נדה" דגנית רום, המנהלת האמנותית של המופעים בפסטיבל.

בכל שלושת הלילות של הפסטיבל מתקיימות הרקדות ליליות כאלה, בכמה מוקדים בכרמיאל. עם הזריחה הולכים לנוח לכמה שעות וב-11 בבוקר שוב חוזרים לאקשן. כך למשל, באולם הספורט במתנ"ס מתחילים את היום השני בריקודי זוגות מתחלפים, ממשיכים בריקודי אמצע הדרך ושוב ריקודי זוגות, לפנות ערב יש הרקדת עיוורים ואחריה ריקודי מעגל נדירים.

טקס פרסי המחול הישראלי- צילום אלכס הובר.jpg

רוקדים עד שש בבוקר. צילום: אלכס הובר

פסטיבל מחול כרמיאל מתקיים זו השנה ה-34. "המטרה הראשונית שלו היתה שילוב של כל אומנויות המחול, ותמיד מלווים אותו זמרים," מציינת רום. "יהורם גאון, למשל, ליווה את הפסטיבל הרבה מאוד שנים." לדברי לילך וקסמן רנה, מנכ"לית הפסטיבל, השנה מתאפיין הפסטיבל בחיבור בין העבר להווה המתחדש: "לקשר בין אותן אבני היסוד של עולם המחול הישראלי הפולקלוריסטי ובין היצירה העכשווית."

בשעות הערב (ולפעמים גם בשעות היום) הרוקדים הופכים לצופים: "הפסטיבל מתחלק לשניים – הרקדות ומופעים," מסבירה רום. "אלה שני תחומים מקבילים שנפגשים, כי הרוקדים גם מגיעים למופעים בתור צופים." בכל ערב מתקיים מופע מרכזי באמפיתיאטרון; בערב הראשון למשל יארח שלומי שבת את עברי לידר. "בדרך כלל שלושת הערבים באמפי מלאים ברקדנים וזמרים," מוסיפה רום. "השנה, בערב הראשון יהיה ריקוד פתיחה אחד וזהו. לא רצינו להעמיס על רקדנים, שלא רקדו הרבה זמן בגלל הקורונה, ולכן נתנו להן יום אחד פחות."

מופע נעילה1- צילום דוד אלמוג.jpg

חיבור בין העבר להווה המתחדש. צילום: דוד אלמוג

במופע המרכזי של הערב השני, שנקרא "קצת אחרת" ישולבו ריקודים עם קריצה, בזווית אחרת וללא פולקלור. ההפקה מבטיחה "קצב, שמחה, אנרגיה, הלמות תופים והומור" ויתארחו בו סולן להקת התקווה 6, שפיטה וניקי גולדשטיין. במופע הנעילה בערב השלישי, "מעגלים", יופיעו עידן רייכל, אביהו מדינה, רביב כנר וסגיב כהן. המופע הוא מסע היוצא אל תחנות בחיי המדינה בהשתתפות להקות מחול מכל הארץ, כולל להקת המחול הייצוגית של ארגון נכי צה״ל ולהקת נבחרת ישראל הפאראלימפית.

בהיכל התרבות יתקיימו מופעים בשעות שאינן מתנגשות עם המופע המרכזי. ביום הראשון, למשל, תופיע להקת ורטיגו עם יצירתה החדשה "פרדס". ביום השלישי יתקיים מופע של שקטק. במתחם ביר גארדן תחכה לכם שרהל'ה שרון עם ערב "בירה ונשירה". בערב השני ינגנו מוזיקה בלקנית וים תיכונית ובערב השלישי יהיה רוק. בפארק אופירה יתקיים בערב הראשון מופע של להקת המחול הייצוגית של כרמיאל ובהשתתפות נופר סלמאן ("היורשת"), בערב השני טקס פרסי מחול ישראלי ומיד לאחר מכן מופע להקות ותיקים בהנחיית משה בקר, ובערב השלישי המופע "תנו לגדול בשקט" בהנחיית טל מוסרי, בהשתתפות מאות רקדנים ילדים מלהקות האפרוחים ברחבי הארץ.

מופע נעילה- צילום דוד אלמוג.jpg

אלפי רקדנים ורוקדים מכל הארץ. צילום: דוד אלמוג

אם לא די בכל אלה, ביומו השני של הפסטיבל יתקיים אחר הצהריים מצעד צבעוני של אלפי רוקדים ולהקות רקדנים, ובערב מופע ריקודי נשף. ביומו השלישי, בשעת חצות, יתקיים במגרש הטניס "מצעד המצעדים", אירוע המוני שבו יבחרו את הריקוד האהוב בכל עשור למדינה.

ותאמינו או לא, יש עוד המון מופעים והרקדות שקצרה היריעה מלהכיל. "בסך הכל," אומרת רום, "מגיעים להופיע 2,800 רקדנים מכל רחבי הארץ, ולפחות 10,000 רוקדים בכל שלושת ימי הפסטיבל. היתה שנה שנספרו 25 אלף איש." את הפסטיבל מפיקות עיריית כרמיאל ועמותת פסטיבל מחול כרמיאל, ועל הניהול האמנותי מופקד גדי ביטון.

פסטיבל מחול כרמיאל,

שלישי-חמישי 29-27.7

 

 

מחירים:

הכניסה לכל ההרקדות, למופעים בפארק אופירה ולמתחם ביר גארדן - חופשית. המופעים באמפיתיאטרון: 40-20 שקל לדשא, 140-50 שקל לכסאות.

המופעים בהיכל התרבות: 140-80 שקל.

מופע ריקודי נשף: 40 שקל.

לתוכנייה המלאה כנסו לכאן.

bottom of page