top of page

המסך הקטן

כל מה שמעניין בטלוויזיה

בחזרה לימי התום

בתחילת השנה הצטרפה סדרת הקאלט "דוסון קריק" לרשימה הלא מספיק גדולה של הסדרות הנוסטלגיות שאפשר למצוא בנטפליקס. בעידן שבו הנוער ממהר להתבגר, נראה שהיא נשארה רלוונטית גם היום

אביה אטס.jpg

עודד רגב

פורסם: 22.3.21

אחד הדברים ששירותי הסטרימינג בארץ קצת מפספסים הוא סדרות נוסטלגיות מפעם. יש לסדרות האלה ביקוש גדול אצל הקהל שגדל עליהן, מעבר לזה שעם שיווק נכון אפשר לחשוף אותן גם לקהל צעיר יותר. ההצלחה של "חברים" בנטפליקס מוכיחה את זה הלכה למעשה, כאשר ישנם לא מעט צעירים שחושבים שזו סדרה חדשה שבמסגרת "אופנת רטרו" מסופרת מזווית של שנות התשעים. סדרות נוסטלגיות נוסופת שמצליחות בנטפליקס: "נמלטים" ו"בנות גילמור".

ישנן סדרות רבות שהיו יכולות לחדש ימיהן ולנחול הצלחה רבה גם היום, והרשימה ארוכה. נזכיר כאן בחטף את "באפי ציידת הערפדים", "פרקליטי אל.איי", "דגראסי", "תהילה", "הבית הלבן", "תיקים באפלה", פרייזר", "שולחן לחמישה", "רצח מאדום לשחור", "מרפי בראון", "אי.אר", "שנות הקסם", "בלשים בלילה" ועוד ועוד. חלק מסדרות מופת נוסטלגיות אכן משודרות בנטפליקס בחו"ל אגב, אבל לא בארץ.

משולשים רומנטיים בילט אין

בתחילת השנה הצטרפה "דוסון קריק" לרשימה הלא מספיק גדולה של סדרות נוסטלגיות שכן נמצאות בנטפליקס, כשכל שש העונות שלה עלו לשירות בארץ. הסדרה שודרה במקור בשנים 2004-1998 וכבר אז היתה בעלת מימד נוסטלגי כשהגיבור הראשי בסדרה דוסון לירי, חובב קולנוע ומעריץ של סטיבן שפילברג, ייצג את התמימות והילדותיות שלא מיהר לנטוש, בניגוד לרוב בני גילו שהתאימו עצמם לעולם הציני ומלא התככים. עשרים שנה אחר, האפקט הנוסטלגי של הסדרה מתגבר עכשיו ביתר שאת, אבל הסדרה נשארה רלבנטית גם היום בעידן שבו הנוער ממהר להתבגר, לפעמים הרבה יותר ממה שהוא מוכן.

"דוסון קריק" זו הסדרה שגילתה לנו את קייטי הולמס בתור (ליטל) ג'ואי פוטר, השכנה ממול הקלאסית שגדלה כחברת ילדות של דוסון (ג'יימס ואן דר ביק, שגם אם מעולם לא ראיתם את "דוסון קריק", אתם בוודאי מכירים את המם הבוכה שלו מהסדרה), ועכשיו הם - ואנחנו - צריכים לגלות אם מה שחיבר אותם בילדות ישרוד את הבגרות שלהם, במיוחד הבגרות המינית.

החבר הכי טוב של דוסון הוא פייסי, שבזכות השחקן הנהדר ג'ושוע ג'קסון ("פרינג'", "משחקי פיתוי" ועוד) הופך במהרה לדמות המרכזית של הסדרה. הכוכבת הכי גדולה שיצאה מ"דוסון קריק" היא השחקנית מישל וויליאמס, שזכתה להצלחה בסרטים כמו "הר ברוקבק" (2005), "מנצ'סטר ליד הים" (2016) ועוד. ב"דוסון קריק" היא משלימה את רביעיית הגיבורים בתור ג'ין לינדלי, והגעתה לעיירה השלווה קייפסייד, שבה מתרחשת הסדרה, היא זו שמאתחלת את העלילה ואת המשולשים הרומנטיים שהם חלק בלתי נפרד מסדרות כאלה לאורך השנים.

דוסון קריק

עומדת במבחן הזמן. דוסון קריק

למרות שזו סדרה על גיל הנעורים (הגיבורים בסדרה הם בני 15 כשהסדרה מתחילה, אם כי כמיטב המסורת של הפקות אמריקאיות, רוב השחקנים גדולים בחמש שנים ומעלה מהגיל שאותו הם מגלמים), מעבר למשולשים הרומנטיים יש בה הרבה בגרות ובעיקר הרבה לב, מה שחסר בלא מעט סדרות היום. הקשר בין פייסי לאנדי מקפי (החל מהעונה השניה) לדוגמה הוא קשר בוגר ויפהפה. העונה הראשונה (13 פרקים, כל שאר העונות 22-24 פרקים) מהווה ספתח חביב, אבל ההתנעה הרצינית מתחילה בעונתה השנייה של הסדרה, והשיא מגיע בעונות 4-2 כאשר כולם עדיין בקייפסייד ובגילאי התיכון. גם שתי העונות האחרונות לא רעות בכלל, וסיום הסדרה סוגר יפה את כל הקצוות. אבל הקסם האמיתי וההתרחשויות הכי מעניינות הן ללא ספק בארבע העונות הראשונות. בין אם אתם מעוניינים לחזור לנוסטלגיה של שנות התשעים, או שאתם צופים חדשים שמחפשים סדרה יפה שעומדת במבחן הזמן עם כתיבה מושחזת של קווין וויליאמסון (סרטי "הצעקה"), "דוסון קריק" היא ממתק ממכר במיוחד שתבלעו במהרה, ומתאימה מאוד לעידן הסטרימינג. חיסרון אחד בולט שיש לציין: לפחות נכון לרגע כתיבת שורות אלה, מסיבות לא ברורות, "דוסון קריק" מלווה בכתוביות באנגלית בלבד וללא תרגום בעברית וחבל (את הסדרה אפשר למצוא כששפת הממשק היא אנגלית), אבל בכל מקרה עדיף שגם סדרות וסרטים שעדיין אין להם תרגום ישודרו גם בארץ ולא רק בחו"ל, כדי להעמיק את המגוון בשירות.


"דוסון קריק" משודרת בנטפליקס

bottom of page