top of page

המסך הקטן

כל מה שמעניין בטלוויזיה

דיסטופיה בהמשכים

העונה הרביעית של "סיפורה של שפחה" מבית היוצר של HULU נפתחה בקצב גבוה ובברוטאליות הוויזואלית שכבר התרגלנו אליה בעונות הקודמות. מעבר לחשיבות האג'נדה הפמיניסטית, מדובר בסיפור עלילתי מתמשך, סבוך אך מחושב היטב, שמעלה בצופיו אינספור שאלות הדורשות מענה

אביה אטס.jpg

אביה אטס

פורסם: 10.5.21

העונה הרביעית של "סיפורה של שפחה" התחילה לפני כשבועיים ואנחנו כבר אחרי הפרק הרביעי, כמעט בחצי. בהתחשב בעובדה שלעונה הזו צפויים רק עשרה פרקים כשבעונות האחרונות היו 13, נדמה שישנה החלטה מכוונת להאיץ הפעם את חוויית הצפייה. האם יוצרי הסדרה חוששים מאיבוד מומנטום רלוונטי? עוד לא ברור, אבל חברת ההפקות HULU כבר הכריזה שתהיה ל"שפחה" עונה חמישית וסדרת המשך המבוססת על הספר השני שיצא בשנת 2019, "העדויות".

בהתאם לעונות הקודמות, העונה הרביעית נפתחה עם רצף אירועים דרמטיים מלווים בסצנות ברוטליות סטייל טרנטינו. ג'ון נתפסה שוב, עברה התעללות פיזית ורגשית, ושוב הצליחה לברוח מגורל המשטר המעוות של גלעד, הפעם עם השפחה ג'נין, שהיא בעצמה דמות שמקבלת יותר ויותר נפח ככל שהסדרה מתפתחת. הרומן הלא ברור בין ניק לג'ון זכה לביטוי נוסף עם נשיקה רומנטית על גשר (הם לא פחדו שהשומרים יראו אותם?), ולוק מתחיל להטיל ספק בבחירותיה של ג'ון בעוד מוירה ממשיכה לדחוף בכל הכוח את המאבק של הצד הקנדי. סרינה בהריון באורח נס (יבורך הפרי) ופרד זה עתה גילה שהוא עומד להיות אבא, מה שככל הנראה יאחד בין השניים במאבקם להשתחרר מהכליאה בידי הקנדים.

שאלות דורשות מענה

אחת הדמויות היותר מסקרנות שהגיחו בפרק הראשון של העונה וכבר הספיקו להיעלם, היא אסתר. מדובר בנערה בת 14 שמילותיה הראשונות בסדרה היו "ג'ון, חלמתי שאנחנו רוצחות אותם ביחד". מאוחר יותר באותו פרק אנו מגלים שאסתר היא למעשה גברת קיז, רעיה צעירה מלאת זעם על בעלה, משום שהוא אפשר לגברים אחרים לאנוס אותה אינספור פעמים. רגע שיא בולט במיוחד מתחילת העונה הזאת היה כשאסתר קיבלה מג'ון אישור לדקור את אחד מאנסיה למוות. לאחר מכן הגיעה אסתר לחדרה של ג'ון מגואלת בדם כשברקע מתנגנות מילות השיר "You Make Me Feel Like a Natural Woman", ונכנסה למיטתה לסשן כפיות מרגש. דמותה של אסתר מהווה ייצוג ראשון בסדרה לדור ההמשך של גלעד, ועל אף היעלמותה הפתאומית סביר להניח שתשוב בקרוב, ויהיה מעניין ללמוד דרכה על האופן שבו המשטר הרדיקלי משפיע על ילדיו הכל כך יקרים.

​לעומת אסתר, דודה לידיה היא דמות שנוכחת בסדרה כבר מהפרק הראשון של העונה הראשונה, והיא מייצגת את הדור הישן - בעל הלויאליות המערכתית, הדבקות באמונה ובסדר המוסרי החדש. על פניו אנחנו אמורים לשנוא את לידיה אבל אנחנו לא, והתברר לנו לא פעם שגם לג'ון יש חמלה כלפיה, כמו בפרק 3 כשהיתה לה ההזדמנות להרוג אותה אך החליטה לחוס על חייה. בעונה האחרונה סוף סוף קיבלנו טעימה מהרקע של הדודה המרשעת - איזה סוג אדם היא היתה לפני גלעד ומה הוביל אותה להאמין בצדקת המשטר, אבל אנחנו רוצים וצריכים לדעת עוד. דמותה הבולטת והשנויה במחלוקת ככל הנראה לא תיעלם בזמן הקרוב, ויש לצפות שהיא תמשיך להוות קונטרה למאבקים של ג'ון באופן שגורם לנו הצופים, גם אם לרגע קטנטן, להאמין גם בנכונותה.

סיפורה של שפחה

סיפור עלילתי מתמשך, סבוך אך מחושב היטב. צילום: HULU

ידוע שאחת הסיבות בגללן "שפחה" זכתה בראשיתה (2017) לתשומת לב כה ייחודית, היא החיבור שנעשה בין עלילתה הדיסטופית לבין נשיאותו של טראמפ בארה"ב. מאז, הספקנו לעבור תרחיש דיסטופי אחר - לא פחות ממגפה עולמית - וביידן החל להחזיר את אמריקה לדרך הישר (האמנם?). ועם זאת, מעבר לחשיבות האג'נדה הפמיניסטית ש"סיפורה של שפחה" מנכיחה בחברה שלנו, עדיין מדובר בסיפור עלילתי מתמשך, סבוך אך מחושב היטב, שמעלה בצופיו אינספור שאלות הדורשות מענה. בין השאר, מה הייה הסיבה למצוקת הפוריות של הנשים והאם הקמתה של גלעד באמת תורמת לפתרונה? מה יעלה בגורל הילדים - ובעיקר הילדות - במדינת המשטר לכשיגדלו? האם יצירת האמפתיה כלפי דודה לידיה מרמזת על צדדים חיוביים חבויים בדמותה שעתידים לצאת לאור? וכמובן, מתי ג'ון תתאחד עם בנותיה, אם בכלל? מסתמן שעוד נזכה למענה על שאלות אלו ואחרות, כי ההמשך מן הסתם יבוא.


"סיפורה של שפחה" משודרת ב-HOT

bottom of page