top of page

אמנות

זוגיות בגובה העדשה

שיר זיו

הפרויקט המסקרן "US" של הצלמים רונה בר ואופק אבשלום מתעד זוגות "רגילים" בסיטואציות אינטימיות במרחב הפרטי שלהם. התוצאה המרהיבה מספקת הצצה כנה ובלתי אמצעית לחיי הזוגות עצמם ולזוגיות בכלל

%D7%A9%D7%99%D7%A8%20%D7%96%D7%99%D7%95_
פורסם: 28.6.21

רונה בר ואופק אבשלום הם שני צלמים מוכשרים שהכירו דרך העיסוק המשותף. אחרי תקופה של עבודה יחד, הם הבינו שהם משלימים זה את זה לא רק בחזון האמנותי, האסתטי והקונספטואלי, אלא גם רומנטית - והפכו לזוג. מהזוגיות הזאת נולד הפרויקט "US" - סדרת צילומים המתעדת זוגות שונים במרחב הפרטי שלהם, בצורה חשופה ומרתקת, שנשארת נאמנה לאסתטיקה ולשפה הוויזואלית של השניים. וכמו שהם עובדים ביחד, גם לשאלות שלי הם עונים ביחד, משלימים האחד את השניה.

Adam _ Lena.jpg

זוגות במרחב הפרטי. אדם ולנה

איך נולד הרעיון לפרויקט?

"הפרויקט נולד בתחילת הקורונה. המצב הביא אותנו לתחושה שאנחנו תקועים, אין מה לצלם ואי אפשר לקבוע עם צוות ודוגמנים ולחפש לוקיישנים. אז חשבנו מה כן אפשר לעשות ומה יעסיק אותנו כרגע כשאין עבודה והגענו לנושא שמשותף לשנינו ומאוד עניין אותנו.

"הנטייה בעולם הצילום, ובאופנה בעיקר, היא לצלם דוגמנים. זו רוב העבודה של רוב הצלמים. באיזשהו שלב הרגשנו שאנחנו רוצים יותר, להביא יותר אותנטיות בצילומים שלנו, שלא הכל יהיה סביב העבודה המסחרית ואידיאל היופי המסוים שכולם רגילים לראות. אז התחלנו לצלם אנשים שבאמת מעניין אותנו לצלם אותם, ושמעניין אותנו לשמוע את הסיפור שלהם. דבר נוסף שהניע אותנו הוא משחקים של רומנטיקה. כחלק מהזוגיות שלנו, מאוד נהנינו לצלם ולחקור ביחד ורצינו לצלם זוגות אחרים, לתעד אותם ואת איפה שהם חיים.

"חשוב לנו לציין שהפרויקט עדיין On Going. אנחנו עוד לא לגמרי מסופקים מזה, יש עוד זוגות שבא לנו להכיר ולייצג ולהראות. אנחנו הרבה זמן מחפשים זוג מבוגר, למשל."

Gal _ Lior.jpg

משחקים של רומנטיקה. גל וליאור

מה שבאמת בולט כאן הוא שהמצולמים הם 'אנטי-דוגמנים', אנשים אמיתיים. חיפשתם מראש זוגות שעונים על טייפקאסטים ספציפיים כדי שיהיה ייצוג לכל אחד?

"כשהפרויקט התחיל לצבור תאוצה, התחלנו לקבל תגובות מאנשים ששאלו אם הם מתאימים שנצלם אותם, ומי שנראה לנו מעניין - הלכנו על זה. היו דברים מסוימים שחיפשנו כדי שיהיה ייצוג, היו רעיונות.

"אהבה באה בכל מני צורות. זה נשמע הכי קלישאה אבל זה בדיוק העניין. ה'אנטי דוגמנים' הם רוב האנשים, זו האותנטיות האמיתית שלשמה אנחנו עושים את זה. הרגשנו שכצופים אנחנו יכולים להתחבר לזה הרבה יותר, מאשר אם נראה עוד עבודה עם זוגות דוגמנים, וכך גם לגרום להרבה יותר קהל להתחבר."

Yoran _ Israel.jpg

האנטי-דוגמנים הם רוב האנשים. יורן וישראל

איך נראית העבודה שלכם יחד בפועל?

"אנחנו באמת מאוד מסונכרנים מבחינת הרעיונות, ההשראות והזוגות שבא לנו לצלם. בפועל זה הכי דינמי שיש, פשוט ניגשים לזה עם המצלמה, אחד מצלם והשני יותר מביים, מדי פעם מצלמים במקביל. אין כאן משחקי אגו. אנחנו מוח אחד, מתנהגים כמו צלם אחד בסופו של דבר, כי זה חייב להיות מאה אחוז של שנינו. בגלל שאנחנו עובדים מלא זמן ביחד, אנחנו מכירים את החוזקות האחד של השניה, כל אחד יודע במה הוא יותר טוב ומה הוא יכול להוסיף. בזכות זה שאנחנו שניים, אנחנו לא מפספסים. אם אחד נמשך לסיטואציה ספציפית, השני כנראה יימשך לסיטואציה אחרת וככה בעצם אנחנו מכסים את הכל."

 

ולזוגות בטח יותר קל להתחבר כשאתם בעצמכם זוג.

"זה לגמרי יתרון שאנחנו זוג מבחינת החשיפה של המצולמים כלפינו. זה גורם להם להתחבר אלינו יותר, וגם לנו אליהם. לשני הצדדים יותר קל להתחבר לתמה של הפרויקט הזה."

Yuta _ Artyom.jpg

לשני הצדדים קל להתחבר לקונספט. יוטה וארטיום

זו לא סיטואציה מביכה קצת? רוב הזוגות מצולמים בביתם בעירום חלקי או מלא, ואמורים להתנהג הכי טבעי כשאתם בבית שלהם עם מצלמות.

"זה תמיד קצת מביך בהתחלה, בין אם אנחנו פנינו אליהם או הם אלינו. אנחנו סוג של 'כופים' עליהם להיות אחד עם השני, מישהו מושיב אותך ואומר לך 'תהיי עכשיו עם בן הזוג שלך'. אנחנו מיד קולטים אם הם מרגישים יותר או פחות בנוח, ומתאימים את עצמנו למי שמולנו. מקפידים להבהיר מראש מה אנחנו מחפשים.

 

האמת היא שיש סוג של פור-פליי: בהתחלה אנחנו מצלמים אותם טבעי ובלבוש מלא כדי להיכנס יחד למוד, וכל הזמן בודקים מה יותר נוח ומה מרגיש נכון ומתאים, מנסים להשרות ביטחון ולתת להם להיות כמה שפחות מודעים אלינו. בזמן הזה אנחנו גם לומדים אותם, את האור ואת הסביבה. יש זוגות שהסיפור שלהם עובר גם בלי עירום, ולא תמיד צריך לשים את הגוף במרכז. איכשהו תמיד מגיע הרגע שהכל מסתדר, והם תמיד משתחררים בסוף. גם אם זה רק לרגע, זה כל מה שאנחנו צריכים כדי לזקק את מה שחיפשנו."

"אני מרגישה שכל פעם אני יוצאת מהצילומים האלה מלאת השראה ואופטימית," מוסיפה רונה בנימה אישית. "יש בזה משהו חיובי וחשוף ואני מרגישה שאני מקבלת מזה הרבה ערך."

Us_2.jpg

פור-פליי שנועד להעניק תחושה נוחה. לילה ומנגו

מהן ההשראות האמנותיות שלכם בפרויקט הזה?

"ההשראות שלי הן בעיקר מאיטליה," מספר אופק, שגר תקופה מסוימת בארץ המגף. "יש כמה צלמים איטלקים, שבעבודה שלהם מתעסקים גם בגוף וגם באנשים. התעסקות שהיא אותנטית מספיק, אבל לא דוקומנטרית מדי. יש בימוי ויש קונספט, וזה נשאר חצי דוקומנטרי וחצי מבוים. ראיתי את זה שם הרבה לפני שהתחלתי לראות את זה בארץ, ואני חושב שזה מה שאנחנו מנסים לעשות עם הזוגות. אנחנו כן מתעדים אותם, אבל גם מנסים לשקף את עצמנו שם ולביים אותם. יש לנו ויז'ן על כל זוג, לגבי מה הוא גורם לנו לחשוב."

שתי דוגמאות לצלמים כאלה, הם Giovanni Filippi ו-Guen Fiore, צלם וצלמת (בהתאמה) מודרניים עכשוויים, שכל אחד מהם יושב על הספוט שבין דוקו לפאשן. המוטיב האיטלקי חוזר אצל רונה ואופק במקום נוסף - כשהם עובדים כצמד, הם קוראים לעצמם FOTOMETRO – פוטומטר (מד אור) באיטלקית, מילה המייצגת עבורם את השילוב שבין הקלאסי למודרני.

"מצד שני", רונה מסייגת, "מרגיש לי שהפרויקט יצא מאד ישראלי בווייב שלו. צילמנו בהרבה דירות קטנות טיפוסיות בתל אביב."

May _ Gil.jpg

לוקיישנים טיפוסיים ווייב ישראלי. מאי וגיל

אתם מתכננים לצלם גם זוגות בחו"ל?

"האמת שכן, לגמרי. נתקלנו עד כה רק בסיטואציות מאוד חיוביות, והחוויה הזאת מאפשרת לנו להכיר אנשים וממש להציץ לתוך עולמם, לדינמיקה ביניהם ולבית שלהם, חוויה שהיא מאוד ייחודית גם להם וגם לנו. אז חשבנו להמשיך את זה בחו"ל ולהיחשף לתרבויות אחרות, ולנראות אחרת של אנשים ושל דירות. הבתים בארץ נהיו קצת רפיטטיביים והדירות קטנות."

נכון לימים אלו הפרויקט של השניים מוצג ב-"Photovogue", פלטפורמת הצלמים של "ווג", שם התקבל בחיבוק רחב, ובערוץ האינסטגרם שנפתח במיוחד עבורו. התכנון הוא לשלוח את הצילומים למגזינים נחשבים, בתקווה שיתפרסם ויזכה להכרה בינלאומית.

Topaz _ Dolev.jpg

הצצה לעולמם של אנשים חדשים. טופז ודולב

שניכם מאוד אוהבים מוזיקה ומושפעים ממנה, איך זה בא לידי ביטוי בעבודה שלכם?

"מוזיקה היא חלק מאוד גדול מהחיים שלנו. בשנה האחרונה אנחנו מצלמים המון מוזיקאים. אנחנו מרגישים שאנחנו יכולים לשמוע את המוזיקה של האמן ולהתאים לו קונספט, ומאוד נהנים מהעבודה הזאת."

"עשינו עכשיו סדרת צילומים בהשראת שיר ששמעתי בספוטיפיי," מגלה רונה, ואופק מצהיר: "אני סאקר של רומנטיקה, ויש שירים על זוגיות שאני יכול לבכות מהם ממש."

ובזמן שהוא מזכיר שמות של אמנים שמרגשים אותו, לפתע השניים נזכרים: לפרויקט הזה הם קראו US בהשראת השיר של רג'ינה ספקטור. "אולי יום אחד נשיק את הפרויקט ונזמין את רג'ינה ספקטור לנגן." עד אז, הם ממשיכים בחיפוש אחר הזוגות והבתים שישלימו את הפאזל.

bottom of page