top of page

השבוע לפני

מדור תרבות נוסטלגי

1974-1971

עוזי פוקס מסכן את החתונה המתוכננת בגלל סצינת עירום, "לוח וגיר" של שמוליק קראוס כובש את המצעדים, ג'וזי כץ מצטרפת לדודאים ויהונתן גפן ודני ליטני מעלים מופע משותף. זה היה השבוע שהיה

%D7%A0%D7%A2%D7%9D_edited.jpg

נעם רפפורט

פורסם: 21.3.21

1971: תגידו מזל טוב לזמר עוזי פוקס (מלהקת "עוזי והסגנונות") ולחברתו ניצה. נודע כי השניים עומדים להתחתן. ניצה לא הסכימה שבחיר ליבה ישתתף במחזה "קפוץ", שהיו בו גם סצינות עירום, והחתונה עמדה בסימן שאלה. בינתיים נכשל המחזה, בגלל שערוריות הפקתיות, וניצה הסכימה בשמחה לענוד את הטבעת.

1971: השיר "לוח וגיר", של שמוליק קראוס, כיכב במקום גבוה מאד (שלישי) במצעד הפזמונים של גלי צה"ל. "לו רק היית קצת פחות המורה שלי. לו רק היית קצת יותר נערה שלי...", שר הוא ברדיו כשבינתיים הוא שהה פיזית במקום הרבה פחות סימפטי - בית כלא.

1972: הבסיסט מיקי גבריאלוב והמתופף עמי טרייבטש פרשו באנגליה מלהקת ג'ריקו (שבארצנו נודעה יותר כלהקת הצ'רצ'ילים). הם מתכוונים לחזור ארצה ויקימו להקה ושמה הצ'רצ'ילים החדשים. גיטריסט הלהקה, חיים רומנו סיפר לי: ״ מיקי ביקש לקיים פגישה בדירה של עמי ושם הודיע לנו כי החליט לחזור לארץ. בעודנו מנסים לעכל את הבשורה, נשמע לפתע קולו של עמי שמבשר לנו כי גם הוא רוצה לפרוש ולחזור לארץ. אשתו, שהיתה איתו באנגליה, הודיעה לו שאין לה מה לחפש שם יותר. זה הרגע בו הבנו שהדברים הולכים להשתנות״. מיקי גבריאלוב הוסיף: ״זמן קצר לפני כן נולד בני הבכור וכבר לא רציתי לחיות באנגליה. זה כבר לא התאים לי יותר״.

ABBA.jpg

חתונה למרות הכל. עוזי פוקס וניצה

1972: ג'וזי כץ הצטרפה לצמד הדודאים והם החלו לעבוד על הופעה לפסטיבל הזמר. על החיבור סיפרה לי ג'וזי: ״הייתי באפיסת כוחות וחשתי שנותרתי לבדי. כל האנשים שאיתם עבדתי הקימו הרכבים אחרים ואני נשארתי עם שמוליק, שהיה מאושפז בירושלים. כל יום נסעתי על קו תל אביב - ירושלים. יום אחד התייצב בדירה שלי בני אמדורסקי, שהגיע לבקש משמוליק שיכתוב עבורו שיר. נסענו לשמוליק יחדיו ובני הבחין במצבי הירוד. כשפנינו לצאת מבית החולים בחזרה לתל אביב, הוא שאל אותי בכניסה למעלית, אם אני רוצה לעזור לשמוליק ולעצמי. הנהנתי בראשי. הוא הסתכל לתוך עיניי וציווה: ׳מחר תתייצבי בתשע בבוקר בבית לסין. אנחנו מתחילים חזרות על דבר חדש. את חייבת לעבוד כדי להתחזק׳. התייצבתי למחרת, כפי שדרש, ומצאתי שם את בני עם ישראל גוריון, אהוד מנור, צדי צרפתי וחברים נוספים. התחלנו לעבוד על שיר לפסטיבל הזמר והפזמון. הלחן ששמוליק נתן לבני היה של ׳שישי חם׳, שהפך להיקרא ׳טוב לי לשיר׳ וזכה בפסטיבל הזמר".

1973: הזמר רומן שרון הכריז שבעוד שנה הוא יתחתן. "אני מוכן לחתום על כך שבין ה-25 ל-30 במרץ בשנה הבאה אני מתחתן!", פורסמו דבריו ב"להיטון". העיניים הופנו מיד אל חברתו, ענת רפואה. אבל ההבטחה לא תמומש כי ב-6 בפברואר 1974 סיים רומן, בשעת לילה מאוחרת, הופעה בבסיס בסיני ויצא משם להופעה בבסיס אחר. באוטו הפיאט המסחרי הצטופפו גם כמה חיילים וחיילות. לפתע הגיח ממול סמי טריילר ונהג הרכב עבר לשולי הכביש כדי לאפשר מעבר לרכב הכבד. אבל שיקול מוטעה גרם לו לחזור מהר מדי לכביש ואותו שבריר שניה גרם לתאונה הקטלנית. רומן, וחיילת נוספת שישבו מאחור, נהרגו במקום. חיילת נוספת נפצעה קשה ומתה מאוחר יותר מפצעיה.

1974: היכונו היכונו למופע חדש של הצמד יהונתן גפן ודני ליטני שייקרא "מכתבים למערכת" ויהיו בו טקסטים שיקריא גפן ושירים מפיו של ליטני. המופע יביא גם נושאים אקטואליים ויהיה בו גם הומור. בעוד מספר ימים תעלה הצגת הבכורה ושעון ההיסטוריה מגלה שזה יהיה מופע שלאגר לא נורמלי.

כוורת.jpg

מככב במצעדי הפזומנים. שמוליק קראוס

נעם רפפורט הוא היסטוריון רוק, מרצה, סופר (מחבר הספרים "רוק מסביב לשעון", "רוק ישראלי 1973-1967" ו"ביטלמאניה!") ובעל הבלוג בפייסבוק "קרוב לקצה"

bottom of page