top of page

מוזיקה

יגיעו לא יגיעו

אביה אטס

פיקסיז, רד הוט צ'ילי פפרז, מוריסי, סלין דיון - אלו רק חלק מהאמנים שאמורים להגיע אלינו הקיץ ולהשלים את החסך במופעים בינלאומיים גדולים, חלקם אחרי שנדחו מקיץ 2020. אבל למרות המודעות המזמינות והמפתות, ולמרות שבחלק מהמקרים הכרטיסים ממשיכים להימכר, המציאות היא שעדיין אין שום ודאות לגבי תקפותם של מועדי ההופעות או עצם קיומן והבלגן חוגג. וחברות ההפקה? יושבות על הגדר

אביה אטס.jpg
פורסם: 21.4.21

בישראל חודשי הקיץ מסמלים את תקופת הזוהר של ההופעות הבינלאומיות הגדולות. אחרי ההשבתה של הקיץ האחרון, וחזרתם לבמות של האמנים המקומיים, התיאבון רק גובר ואין דבר משמח יותר מאשר לראות את המודעות המבשרות על ההיצע שאמור להגיע אלינו בקרוב. גם אני כמו רבים אחרים תכננתי לפנק את עצמי עם כרטיס להופעה של להקה או זמר/ת מחו"ל. ת'כלס מגיע לנו. מאז ינואר 2020 אני מחכה לפסטיבל הקיץ Funkyard, שבו אמורים להופיע לא פחות מאשר רד הוט צ'ילי פפרס, ובמאי לפני כמעט שנה קיבלתי מייל על דחייה לתאריך החדש - 23.06.21. להתחיל להתרגש? ממש לא בטוח.

מאז אותו מייל, שנשלח עוד בתקופת היציאה מהסגר הראשון, לא התקבל שום עדכון חדש על הפסטיבל, ואפילו בעמוד הפייסבוק של האירוע יש דממה מדברית. בכל תקופה נורמלית, היינו מצפים שבואה של להקה בסדר גודל כמו הרד הוט תזכה לסיקור תקשורתי גבוה בכל אמצעי המדיה, לכן השתיקה המעט מביכה שיש סביב ההופעה הקרבה מעלה חשדות בנוגע לעצם קיומה. גורם מתעשיית המוזיקה טען באוזניי שהסיכוי שהלהקה אכן תגיע נמוך ביותר, משום שישראל היא בין המדינות היחידות שבהן האמנים חזרו להופיע על הבמות באופן סדיר, וסביר להניח שהרד הוט לא יחצו את האוקיינוס רק בשביל הופעה אחת. בזמנו, ההופעה בפסטיבל Funkyard בארץ היתה אמורה להיות חלק מטור שלם באירופה ובאזור.

redhotttttttt.jpg

המודעות מפתות, חוסר הוודאות פחות. מודעת הפרסום של Funkyard

ומה בנוגע לאמנים אחרים? המצב זהה - תאריכים יש, ודאות פחות. להקת הפיקסיז מתוכננת להגיע ב-13.7 לאסקפו ת"א, סלין דיון אמורה להגיע לשתי הופעות באיצטדיון בלומפילד ב-19 וב-20 ביוני, ניק קייב והבד סידז הכריזו על מועד חדש להופעה שנדחתה מקיץ שעבר - גם כן בבלומפילד -  ב-7.6, ולאחר מכן בוטל הטור כולו (וללא החזר כספי לרוכשי הכרטיסים). להופעה של סלין דיון אגב אין שום זכר בלוח האירועים באתר האיצטדיון עצמו. אפילו הסולן לשעבר של להקת הסמית'ס, מוריסי (Morrissey), היה צפוי נכון לאתמול להגיע לישראל לשתי הופעות בתחילת מאי, אבל בסקירת עמוד האירוע בפייסבוק של הופעתו אפשר היה לראות שבדומה לאירועים האחרים לא היה שום זכר לעדכון, בעוד הכרטיסים המשיכו להימכר. כשניסיתי ליצור קשר עם קופת הכרטיסים (איוונטים) בשביל לברר על ההופעה, נשלחתי על ידי מענה אוטומטי למלא טופס בירורים באתר האינטרנט שלה. כשוויתרתי על העונג והחלטתי לחכות למענה אנושי, המתנתי כ-20 דקות על הקו עד שלבסוף ויתרתי.

 

כאן נכנסת לתמונה הסאגה התקשורתית מהקיץ בשנה שעברה, שהעלתה על המוקד את חברת ההפקות של שוקי וייס, זו שאחראית על חלק גדול מההופעות מחו"ל שמגיעות לארץ. כזכור, החברה מנעה מרוכשי הכרטיסים החזר כספי על ההופעות שבוטלו או נדחו, ובמקום הציעה להם שובר על סך 110% מהמחיר ששילמו, למימוש בהופעות עתידיות. הרוכשים זעמו בטענה שזו הפרת זכויות הצרכן. "על פי ניהולו (של שוקי וייס), יוצא שהצרכן הפך להיות מלווה ללא ריבית וללא החזרת הכסף," הצהיר ליאור אזולאי, אחד מהמעריצים המושבעים של מוריסי. בשיחה איתו הוא מספר שמאז ההודעה על דחיית ההופעה בקיץ 2020, לא קיבל שום מידע נוסף. לפני כחודש הוא התקשר מיוזמתו לקופת הכרטיסים ונאמר לו שההופעה מתקיימת כרגיל. "השבוע ראיתי שהכרטיסים ממשיכים להימכר, ואחרי שנכנסתי שוב לאתר איוונטים הופיעה פתאום הודעה שכל הכרטיסים נמכרו," הוא מספר.

זה המקום לציין שבאתר הרשמי של מוריסי ההופעה בישראל כלל לא הופיעה, על אף שההופעה שמתוכננת לו בפריז ב-14.5 דווקא כן מופיעה. והנה, פחות משעה לאחר ששוחחנו, התפרסמה בוואלה! תרבות הידיעה כי "הופעותיו של מוריסי בארץ נדחו ומסתמן שיתקיימו ביוני", וכך גם באתר איוונטים, הפעם ללא מועד מחייב - "עקב מגפת הקורונה, ובלית ברירה, סיבוב ההופעות של מוריסי שתוכנן להתקיים באירופה במאי 2020, כולל המופע באקספו תל אביב, נקבע מחדש לאביב 2021". הודעה זו איששה את החשש שהכרטיסים להופעה לא בהכרח אזלו, אלא מכירתם פשוט הופסקה בשל הדחייה. האם זה הסיפור גם עם Funkyard והרד הוט צ'ילי פפרס? באתר מכירת הכרטיסים הרשמי של הפסטיבל אין אפשרות יותר לרכוש כרטיסים לפסטיבל ולהופעה, אך גם אין הודעה רשמית שהם אזלו.

כאן מתבקש לשאול כמה זמן בחברת ההפקה יודעים על הדחייה של הופעתו של מוריסי, ומדוע הם המשיכו למכור כרטיסים על אף הספק? מתי תיפתח המכירה החדשה, אם בכלל? האם הודעת הדחיה הזו מסמנת לנו את עתידן של ההופעות הבינלאומיות הנוספות המתוכננות בארץ? ואולי הכי חשוב - מתי חברות ההפקה יאפשרו לקהל רוכשים הכרטיסים את החזר כספם?

תמונה_ליאור אזולאי.jpg

ייאלץ להמתין שוב למועד חדש להופעה של מוריסי. ליאור אזולאי 

באתרי מכירות הכרטיסים וחברות ההפקה ועמודי הפייסבוק שלהם, אין כמעט אפשרות למצוא מידע קונקרטי, ובחלקם מוצגת הודעה כללית שבה נכתב בין השאר "מגפת הקורונה היא משבר עולמי שעוד לא נראה בימינו, והשלכותיה החברתיות והכלכליות כבר פגעו אנושות בתעשיית המוזיקה בכלל וההופעות בפרט. המשבר הנוכחי מציב אותנו, כמו את כלל עמיתינו ברחבי העולם, בצומת דרכים דרמטי. (...) אנו מחכים כעת להנחיות הרשויות בישראל לגבי ההתנהלות בתקופה זו. הדברים משתנים בקצב גבוה, ואנחנו עובדים בנחישות לקיים את כלל המופעים המתוכננים..." בחלקם אף נכתב כי "מכירת הכרטיסים נמשכת כעת כסדרה". מדובר בניסוח כללי, מסתייג, שאינו לוקח אחריות ובעל אופי שיווקי, ולאור הדחיות הנשנות וחוסר הוודאות מוטב היה לו היו מעדכנים אותנו בהקדם, כי מגיע לנו לדעת יותר, וכמה שיותר מהר.

בסופו של יום, למרות ה"חזרה לשגרה", שמסתמנת כמוצלחת עבור תעשיית התרבות בארץ, נראה שבכל הקשור להופעות מחו"ל, המצב עדיין לוט בערפל. מי שנחוש מספיק ומחליט לרכוש כרטיס להופעה בינלאומית בעלות של מאות ואפילו אלפי שקלים, ייאלץ להתמודד (שוב) עם חוסר הוודאות הנוכחית ולקוות שבמידה וההופעה תתבטל, אולי בקיץ 2022 ימצא הופעה אחרת ששווה את מיטב כספו.   

bottom of page