top of page

המסך הקטן

סיינפלד חוזרת

הכלום הגדול

היא עלתה לאוויר ביולי 89' ובמשך תשע עונות ביססה את עצמה בעיני רבים כסדרת קומדיית המצבים הטובה ביותר מאז ומעולם. התסריטים הגאוניים, בניצוחם של ג'רי סיינפלד ולארי דיוויד, טוחנים עד דק דילמות וניואנסים חברתיים, מגחכים את החיים האורבניים תוך אינספור אבחנות מדויקות על טבע האדם, ורלוונטיים גם היום. לרגל עלייתה של "סיינפלד" בנטפליקס, ללא "דירוגים" מיותרים ולאו דווקא בסדר כרונולוגי, בחרנו את 70 הסצינות המצחיקות והבלתי נשכחות בכיכובם של ג'רי, ג'ורג', איליין וקריימר

מאת: עודד רגב ותומר בן אז"ר
פורסם: 1.10.21

The Deal - עונה 2 פרק 9

 

קשה שלא להבחין בכימיה שבין ג'רי לאיליין, אבל כרונולוגית, מבחינת הסדרה ההיסטוריה הזוגית ביניהם היא נחלת העבר, וכזו גם ההתייחסות אליה על ידי הדמויות. לכן יש משהו מאוד מרענן - ואף מציצני - לחזות ב"הסכם" ששני בני הזוג לשעבר מנסים לערוך ביניהם, שמתיישב היטב על הדילמה הנצחית של שני המינים: איך אפשר גם לעשות סקס וגם להישאר רק "חברים".

The Nose Job - עונה 3 פרק 9

 

ג'ורג' סופסוף יוצא עם בחורה מושלמת בעיניו, חוץ מבעיה אחת קטנה-גדולה: יש לה אף ענק. בעוד כולם מתלחששים על זה, מי אם לא קריימר אומר לה את זה בפנים, כמו שרק הוא יודע. ג'רי לעומת זאת מדגים באופן מושלם את הדילמה הנצחית שבין המוח הגברי לאיבר המין שלו, כשמצד אחד הוא סובל מנטלית מהבחורה שהוא יוצא איתה, ומצד שני מכור לסקס איתה.

The Limo - עונה 3 פרק 19 

 

באחד הפרקים הקלאסיים בסדרה ג'ורג' וג'רי מוצאים את עצמם איכשהו בלימוזינה עם ניאו-נאצים הטועים לחשוב שג'ורג' הוא המנהיג הכרימזטי שלהם, שעומד לשאת נאום פומבי ראשון בניו יורק. ג'ורג' מתלהב מהבחורה ובעיקר מההתלהבות שלה ממנו, וכשג'רי מעיר לו שהיא נאצית, ג'ורג' עונה לו "אבל היא נאצית חמודה" .

The Pitch - עונה 4 פרק 3

The Pilot - עונה 4 פרק 24

 

במסגרת הרפרנסים הרבים של "סיינפלד" לחיים האמיתיים, פחות או יותר כל העונה הרביעית סובבת סביב הפקת הפיילוט של הסדרה של ג'רי (הדמות) וג'ורג' ל-NBC, כולל כמה רגעים בלתי נשכחים כמו הקאסטינג של גיבורי הסדרה בתוך סדרה. בפרק "The Pitch" ג'ורג' וג'רי יושבים בדיינר ותוך שיחה סתמית על רוטב סלסה הוגים את הרעיון של "תוכנית על כלום", מה שיגרור בהמשך העונה פגישות הזויות עם המנהלים, ייסורים מוכרים של כותבים במשבר יצירה, וההיכרות של ג'ורג' עם סוזן. בפרק הכפול "The Pilot" - שמסיים עונה מוצלחת במיוחד של אינספור פרקים מופלאים - אחר תלאות רבות, ביטולים והחזרות, משודר סופסוף הפיילוט, והצפייה בו מענגת במיוחד, הן בשל ההצצה לאחורי הקלעים, הן בשל הרפרנסים לפרקים ה"אמיתיים", והן בשל התגובות הבלתי נשכחות של דמויות המשנה לתוכנית. במציאות אגב קיבל פרק הפיילוט המקורי ביקורות שליליות וב-NBC עמדו לוותר על הסדרה, אבל הודות לריק לידווין, ראש מחלקת התוכניות הליליות ואירועים מיוחדים, שזיהה את פוטנציאל והעביר לתוכנית תקציב נוסף  - הושלמו הצילומים של ארבעה פרקים נוספים המהווים את העונה הראשונה של הסדרה, ומאז הכל היסטוריה.

The Bubble Boy - עונה 4 פרק 7 

 

לרוב, סדרות וסרטים מציגים גיבורים עם סיפורים שוברי לב כמו נכויות או מחלות קשות באופן חיובי או לפחות מעורר אמפתיה. סמכו על "סיינפלד" שייקחו דמות כזאת ויהפכו אותה לאחת הדמויות הכי אנטיפטיות בסדרה וסמכו על ג'ורג' שיצליח לריב עם ה-Bubble Boy על תשובה לשאלה בחידון טריוויה בעידן שלפני גוגל. אז מי פלש לספרד במאה השמינית? ה- MOOPS או ה-MOORS? 

The Contest - עונה 4 פרק 12 

 

"ההתערבות" (יחד עם ה"סופ נאצי") נחשב בעיני רבים כפרק הטוב ביותר של הסדרה (ואף זכה בפרס אמי על התסריט), והוא מגיע מיד אחרי הפרק "הבתולה", שבו מופיעה לראשונה ג'יין ליבס (המוכרת בעיקר כדפני מ"פרייזר"), כמרלה הבתולה שיוצאת עם ג'רי. ב"התערבות" ישנן כל כך הרבה סיטואציות קומיות, חבטות במוסכמות חברתיות ורפליקות מושלמות בפרק אחד (כולל המשפט האלמותי "Master of your domain"), אבל אין ספק שהשתיים המוצלחות ביותר הן הרגע שבו ג'ורג' מספר לחבורה שאמא שלו - אסטל האריס בהופעה הראשונה שלה בסדרה כאסטל קוסטנזה -  "תפסה אותו", וסשן הצלליות הגאוני של האחות שרוחצת חולה צמוד למיטתה של אמו בבית החולים. אין מה לומר, רק "סיינפלד" יכולה להצליח כל כך עם פרק על אוננות מבלי להזכיר את המילה אפילו פעם אחת.

The Outing - עונה 4 פרק 17 

כשהיא ממשיכה להתעסק כמעט בכל סוגיה חברתית כזו או אחרת, מעניין איך פרק כזה של "סיינפלד" היה מתקבל היום בעידן התקינות הפוליטית. כשג'רי וג'ורג' מתחזים לזוג הומואים כבדיחה דווקא ליד העיתונאית שאמורה לראיין אותם, הם מנסים בכל דרך להוכיח לה שהם לא הומואים, אבל גם תקינים פוליטית ("not that there's anything wrong with that"). הסצינה בדירה של ג'רי, שבה הם מגלים שההתחכמות הקטנה שלהם עומדת לעלות להם בכתבה בעיתון, היא מופת של משחק, כתיבה ודיוק קומיים. 

The Junior Mint - עונה 4 פרק 20

שתי דוגמאות ליכולת של הסדרה להיטפל לדברים הקטנים, שמשפיעים על הדברים הגדולים. ג'רי מנסה להיזכר איך קוראים לבחורה שהוא יוצא איתה בשלב שכבר מביך מדי לשאול אותה, והרמז היחיד שיש לו זה שהשם שלה מתחרז עם איבר אינטימי של בחורה. קריימר מתמכר לסוכריות ג'וניור מינט, מה שמוביל לאחת הסצינות המצחיקות והזכורות בסדרה, שבה הוא מפיל בטעות סוכריה לתוך גופו של מנותח באמצע ניתוח. התגובה שלו? פרייסלס.

The Puffy Shirt - עונה 5 פרק 2

הפרק שבו מופיע לראשונה ג'רי סטילר האדיר (אביו של בן סטילר) כפרנק קוסטנזה, אבא של ג'ורג'. כשקריימר יוצא עם בחורה שמדברת בקול שקט מדי, ג'רי מבין שבדיעבד הסכים לבקשתה ללבוש חולצה נפוחה בסגנון שודדי ים בתוכנית אירוח פופולרית. בינתיים ג'ורג' הופך לדוגמן ידיים, ונהיה אובססיבי לגביהן.

The Marine Biologist - עונה 5 פרק 14

אחד הפרקים הידועים והמשובחים של הסדרה, שבו מפגינה "סיינפלד" בפעם המי יודע כמה את היכולת שלה לשלב באופן מושלם כמה עלילות נפרדות בזמן קצוב. כשג'רי פוגש במקרה חברה של ג'ורג' מימי ילדותו, הוא מספר לה שג'ורג' הוא ביולוג ימי כדי להוציא אותו טוב בעיניה. מה שמסבך את ג'ורג' כמובן כשהוא נדרש להציל לווייתן גוסס אל מול עיניה המשתאות. סצינת המונולוג שלו בסיום כיצד הצליח במשימתו היא לא פחות מקלאסיקה. 

The Parking Garage - עונה 3 פרק 6

 

בדומה לפרק המופתי "המסעדה הסינית" מהעונה השנייה, שמתרחש כולו בלוקיישן אחד עם מטרה ספציפית מוגדרת, כך גם הפרק הזה מרתחש כולו בחניון, ובחיפושים אחר הרכב של קריימר. בזמן הזה הדגים שאיליין קנתה יספיקו למות, וג'רי וג'ורג' יסתבכו עם המשטרה. הסצינה האחרונה, שבה האבידה נמצאת סופסוף, הפכה לאייקונית בעיקר משום שבניגוד לכתוב בתסריט, הרכב לא התניע במציאות. הסיטואציה ההזויה והתגובה האותנטית של מייקל ריצ'רדס (קריימר) גרמו לכל יושבי הרכב להתפוצץ מצחוק ולהפוך לסיום לפרק נהדר.

The Hamptons - עונה 5 פרק 21

תופעת ה"shrinkage" אצל גברים אחרי מקלחת או טבילה בבריכה מקבלת בפרק הזה התייחסות מפורטת ודיון נוקב על ידי החבורה, שמוצאת את עצמה בחופשה בהמפטונס, תוך שהם נאלצים להתפעל מהתינוק המכוער של זוג המארחים שלהם.

The Opposite - עונה 5 פרק 22

ג'ורג' מגיע למסקנה שכל החלטה שקיבל בחייו היתה שגויה, ונודר מכאן והלאה ללכת בניגוד גמור לאינסטינקטים שלו, מה שמוביל לסצינה הבלתי נשכחת שבה הוא מכיר את ויקטוריה (דידי פייפר, אחות של מישל פייפר). בהמשך ג'ורג' יקבל את משרת חלומתיו בניו יורק יאנקיז, והמזל של איליין יתהפך. ג'רי כתמיד נשאר "איוון".

  

The Race - עונה 6 פרק 10

דיאלוג בלתי נשכח בין ג'רי וג'ורג' כשם מתחזים שהם אינם מכירים אחד את השני הכולל שלל עקיצות הדדיות, בפרק שבו ג'רי וחבר ילדות מתווכחים על תוצאת מירוץ מימי בית הספר.

The Soup Nazi - עונה 7 פרק 6

באחד הפרקים הבלתי נשכחים של הסדרה, מתבטאת הביקורת על כניעה לתכתיבים חברתיים באופן מדויק על ידי הדרישות הקפדניות של בעל מעדניית המרקים הקשוח וחובב השררה. ג'ורג' כמעט ומסולק מהמקום בגלל חתיכת לחם, איליין כהרגלה איננה מוכנה להיכנע לסמכות, קריימר הוא היחיד שמבין ללבו של "הגאון" ומתיידד עימו, וג'רי חייב לבחור בין המרק שלו ובין ה"שמופי" שלו. 

The Rye - עונה 7 פרק 11

שוב התכמנות של ג'ורג' מסבכת אותו (ועל הדרך גם את ג'רי), הפעם במפגש פסגה ראשון בין ההורים שלו להורים האריסטוקרטיים והיהירים של סוזן. פרט טריוויה מעניין: בפרק מופיעים לא פחות משלושה שחקנים שהופיעו בסדרה האגדית "טווין פיקס" - גרייס זבריסקי, המגלמת ב"סינפלד" את אמא של סוזן, היא אמא של לורה פאלמר (שגם הופיעה בפרק הפלאשבק הכפול המפורסם בתחילת עונה 2 של "הבית הלבן"); וורן פרוסט, המגלם את אביה של סוזן, הוא אבא של חברתה של לורה, דונה הייוורד; ואילו ג'רי נאבק על לחם עם השחקנית פרנסס ביי, שהופיעה בשני פרקי מפתח באותה סדרה. עוד בפרק, הסצינה הבלתי נשכחת שבה קריימר לוקח את הוריה של סוזן לטיול בכרכרה ברחובותיה של ניו יורק המושלגת עם ראסטי הסוס הנופח.

The Yada Yada - עונה 8 פרק 19

קצרה היריעה מלתאר את כמות ההברקות בפרק הזה. אחת מהן היא ג'ים ווטלי, "רופא השיניים של הסלבס", שמתגייר בשביל שיוכל לספר בדיחות על יהודים, מה שמפריע לג'רי כקומיקאי דווקא. ומי הוא אותו טים ווטלי (שהופיע לראשונה בסיינפלד בעונה 6)? השחקן בריאן קראנסטון, הלא הוא וולטר וייט מ"שובר שורות". שחקנית משנה מפורסמת נוספת בפרק היא דברה מסינג מ"וויל וגרייס". עוד בפרק, קריימר וחברו מיקי בדאבל דייט שמסתבך, ג'ורג' יוצא עם קלפטומנית, וידה ידה ידה... זה אחד הפרקים המצחיקים.   

The Betrayal - עונה 9 פרק 8

היכולת של היוצרים של "סיינפלד" לשלב כאמור בין עלילות בזמן קצוב תמיד היתה מעוררת השתאות, אבל בפרק הזה - שבו הכל מסופר מהסוף להתחלה - הם התעלו אפילו על עצמם תוך כדי שזירה מדויקת של הפרטים, ושילוב של אלמנטים ויזואליים כמו הסוכריה ההולכת וגדלה של קריימר או הפלסטר על האף של איליין. וההממתק: 12 שנים אחורה, כשג'רי רק עובר לדירתו החדשה והוא וקריימר נפגשים לראשונה. וכל זה שלוש שנים לפני ש"ממנטו" ידע שהוא כזה.

The Jimmy - עונה 6 פרק 19

פרק נוסף שלא בטוח איך היה מתקבל היום בעידן התקינות הפוליטית. בין שלל האירועים, קריימר עם פה רדום אחרי טיפול שיניים הופך לאורח כבוד באירוע התרמה למען מבוגרים מאותגרים שכלית לאחר שנחשב בטעות ככזה בשל דיבורו המוזר. אפרופו דיבור מוזר, כל הפרק סובב סביב דמותו של ג'ימי, שמדבר על עצמו בגוף שלישי.

The Strike - עונה 6 פרק 19

הפרק שבו אנו מתוודעים לחג ה"פסטיבוס" מבית פרנק קוסטנזה, ושכולו פארודיה על חגיגות החג המשפחתיות בכלל ועל כריסמס בפרט. ה"חג" החילוני, שנועד להחליף את חגיגות הכריסמס והחנוכה המלחיצות נפשית וכלכלית, הומצא במקור על ידי אביו של תסריטאי התוכנית דניאל אוקיף כמחאה על המסחריות של חג המולד, ומאז הופעתו בסדרה אומץ בכל העולם. ממנהגי החג: "מעגל תלונות", שבו מטיחים במישהו כמה הוא מאכזב, ו"הפגנת כוח" שבה עורכים קרב היאבקות. האופן שבו מממש פרנק קוסטנזה את המנהגים הוא פרייסלס. עוד בפרק - ג'רי יוצא עם בחורה שיום אחד נראית יפהפייה ויום אחר מכוערת. ונסיים בברכת "פסטיבוס לכולנו".

 

The Seinfeld Chronicles - עונה 1 פרק 1

 

דווקא בפיילוט ה"מאכזב" לכאורה, שלאחריו כמעט ולא צולמו פרקים נוספים, בצפייה חוזרת ניתן כבר לזהות את ניצני הגאונות באופן שבו הסדרה נטפלת לפרטים היומיומיים הקטנים. למשל, עד כמה חשוב מיקום הכפתורים בחולצה (מוטיב שיחזור כהומאז' בפרק הסיום של הסדרה), או איך לפרש כוונות של בחורה, בין אם על ידי ניתוח כל מילה במשפט שלה או הדרך שבה היא מקבלת את פניך בשדה התעופה.

The Burning - עונה 9 פרק 16

עד כמה מחלת הזיבה יכולה להיות משעשעת? סמכו על "סיינפלד". ג'רי מנסה לתהות על קנקנו של "סיפור הטרקטור" המסתורי של הבחורה שאיתה הוא יוצא ושאת קולה הוא לא מצליח לזהות בטלפון, וקריימר לוקח ברצינות תהומית את תפקידו החדש כמדגים מחלות לסטודנטים לרפואה.

The Sponge - עונה 7 פרק 9

מעולם לא קיבל אמצעי מניעה לנשים כל כך הרבה התייחסות בפריים טיים טלוויזיוני. הפרק שהטמיע את הביטוי "Sponge Worthy", כשאיליין רוכשת ארגז של 60 ספוגיות והופכת להיות מאוד בררנית לגבי סקס עם בני הזוג שלה מאחר והן ירדו מהמדפים.

The Pez Dispenser - עונה 3 פרק 14

כמה צרות יכול לעולל מתקן סוכריות קטן? תעלול קטן של ג'רי בקונצרט של חברתו של ג'ורג' גורם לפרץ צחוק בלתי נשלט של איליין שיגרור השלכות הרסניות. פרק שכולל משפטים אלמותיים כמו "I - am breaking up - with you" ו"I've got the hand". משפט המחץ בסיום מהווה אנטי-קליימקס מושלם לאובססיביות הגברית לשליטה במערכות יחסים.

The Implant - עונה 4 פרק 19

ואם באובססיביות גברית עסקינן, הרי אין כמו החזה הנשי כדי להמחיש אותה. הפעם ג'רי שולח את איליין לבדוק אם החזה של חברתו החדשה (טרי האטצ'ר, "עקרות בית נואשות") אמיתי, מה שכמובן גורר הסתבכויות מיותרות ויביא למסך את משפט המחץ "they are real and they're spectacular", ושיחזור בתפנית מפתיעה בפרק הסיום של הסדרה. במקביל, ג'ורג' מצליח להסתבך עם אחיה של חברתו בוויכוח סוער בנוגע ל"דאבל דיפ", בעוד סוגיה חברתית שמקבלת טיפול שורש.

The Bizarro Jerry - עונה 8 פרק 3

בזמן שג'רי יוצא עם דוגמנית יפהפייה אבל מוטרד מכפות ידיה הגדולות והגבריות, איליין מוצאת את עצמה נמשכת לעולמם המסודר של בן זוגה לשעבר קווין ושני חבריו, המהווים מראה קוטבית מושלמת לשלושת חבריה המקוריים. הקוטביות שבין שני העולמות מתבטאת באינספור דרכים בפרק המשעשע הזה, וסצינת המפגש בין כולם ברחוב - בלבוש כמעט זהה - היא רגע טלוויזיוני מכונן.  

The Invitations  - עונה 7 פרק 24

הקמצנות של ג'ורג' סופסוף משתלמת לו, כאשר סוזן מתה כתוצאה מליקוק דבק רעיל של 250 מעטפות הזמנות החתונה הזולות שהוא קנה, והמשאלה שלו שהנישואים יתבטלו מתגשמת. האדישות שבה החבורה מקבלת את הבשורה היא זיקוק מאלף לאופי האנטי סוציאלי של גיבוריה מחד, ולמראה שהיא מציגה לחברה האנושית מאידך. מעניין שהאופן הייחודי שבו מטפלת הסדרה במוות הבליח לראשונה עוד בסיפור הפוני, בפרק השני של העונה השנייה. בינתיים ג'רי מתאהב בג'ני, שנראית, מתנהגת ומדברת בדיוק כמוהו, והרומן הקצר ביניהם מהווה ביקורת נפלאה על המהירות שבה אנו נוטים להתלהב ממישהו/י ואז לתעב אותו/ה, ואבחנה נהדרת על הקו הדק שבין אהבה ושנאה עצמית.

The Stand In  - עונה 5 פרק 16

איליין בטוחה שהכירה את הגבר המושלם בדייט מושלם אחרי שידוך של ג'רי, עד שהבחור "מוציא אותו החוצה" ברכב, באחת מהרפליקות הזכורות ביותר של הסדרה. 

The Abstinence - עונה 8 פרק 9

מה קורה כשג'ורג' נאלץ להתנזר מסקס לשישה שבועות בגלל בעיה רפואית של חברתו? כמו שג'רי היטיב לתאר באמצעות כרוב טרי, המוח שלו נהיה מפוקס יותר. אבל ג'ורג' כמו ג'ורג' לוקח את זה לרמה אחרת ונהיה פתאום גאון מתמטי ולומד פורטוגוזית משמיעה. איליין סובלת מבעיה הפוכה. 

The Fix-Up - עונה 3 פרק 16

הסצינה שבה ג'ורג' חוקר את ג'רי על טיבה של סינתיה (מגי ווילר, הלא היא ג'ניס מ"חברים") חברתה של איליין, כשהשניים מנסים לשדך ביניהם, מציפה את כל מה שמרתיע אותנו משידוכים, ומופת של בררנות, חשדנות וחוסר מודעות עצמית. כי הרי מה יותר חשוב בזוגיות מאשר שיהיה קל להוציא את היד מהשיער שלה?

The Lip Reader - עונה 5 פרק 6

אין כמו לנצל את הדייט החדש של ג'רי, חירשת הקוראת שפתיים, בשביל לרגל במסיבה אחרי חברתו לשעבר של ג'ורג', שברוב חוצפתה נפרדת ממנו עם הרוטינה המיוחסת לו - "זה לא אתה זו אני". ובכמה טריקים הם ישתמשו כדי למנוע ממנה לקרוא את שפתיהם במסעדה?

The Apology - עונה 9 פרק 9

האם זה שאת נראית נהדר בלי בגדים מעניק לך את הזכות להסתובב ככה בבית? הנה עוד דילמה חברתית-זוגית מבית היוצר של "סיינפלד". ומה ההבדל בין "עירום טוב" ל"עירום רע"? הכל תלוי בסיטואציה, ומי עירום כמובן.

The Cafe - עונה 3 פרק 7

הביקורת על חוסר המודעות העצמית שלנו ועל כמה נוח לנו לחשוב שאנחנו טובים ומיטיבים עם העולם מגיעה בפרק הזה לשיאה, כאשר ג'רי משוכנע שהוא נתן את הצעת חייו לבאבו המהגר הפקיסטני, בעל המסעדה הכושלת שמעבר לרחוב, אבל מוביל לסגירתה הסופית. במקביל ג'ורג' מרמה בבחינת IQ בעזרתה של איליין כדי להרשים את חברתו החדשה.

The Cadillac - עונה 7 פרקים 14-15

האובססיה של ג'ורג' לשחקנית מריסה טומיי משבשת את חייו כשהוא מגלה שלא רק שחברה של איליין מכירה אותה באופן אישי, אלא שהוא בדיוק הטיפוס שלה. מרגע זה הוא לא בוחל בשום אמצעי כדי להשיג את הטלפון שלה, כשהוא לא נותן לעובדה שהוא מאורס להפריע לו. "איך זה שבחור כמוך, כל כך קירח, כל כך מוזר ומצחיק, עדיין פנוי?" מריסה שואלת אותו בדייט הנכסף שמתפוצץ לו בפרצוף, תרתי משמע. סצינת הסיום של הפרק הכפול הזה - שבו אביו של ג'רי מודח מתפקיד ועד הנשיאות של מתחם הדירות - מהווה מחווה לסצינת ההתפטרות המפורסמת של ריצ'רד ניקסון, וזהו גם הפרק האחרון שג'רי סיינפלד השתתף בכתיבתו.

The Alternate Side - עונה 3 פרק 11

דוגמה נהדרת לדרך שבה "סיינפלד" מעבירה ביקורת על נותני השירות למיניהם, באה לידי ביטוי בפרק הזה, שבו ג'רי מסביר לנציגת חברת השכרת רכב מה ההבדל בין "לקחת הזמנה" ל"לשמור הזמנה". עוד בפרק - These pretzels are making me thirsty!

The Big Salad - עונה 6 פרק 2

הפרטים הקטנים שהורסים לנו את החיים. כשחברתו של ג'ורג' מקבלת את הקרדיט על הסלט הגדול למרות שהוא היה זה שקנה אותו לאיליין, זה מוציא אותו מדעתו, וגם מחרב לו את הזוגיות. ג'רי מגלה שהבחורה שהוא יוצא איתה לא רק שהיא האקסית של ניומן, אלא שניומן הוא זה שנפרד ממנה.  

The Merv Griffin Show - עונה 9 פרק 6

כשקריימר מוצא את התפאורה הישנה של "The Merv Griffin Show" זרוקה ברחוב, הוא אוסף אותה אליו ומעצב את דירתו כתוכנית אירוח. העניינים מסתבכים כשהוא לוקח את העניין כמה צעדים קדימה יותר מדי. 

The Jacket - עונה 2 פרק 3

מפגש עם האבא של החברה הוא תמיד מרתיע, בוודאי אם הוא סופר מפורסם ואנטיפת שונא אדם. הסצינה שבה ג'רי וג'ורג' נראים ליד אביה של איליין כמו ילדים קטנים קורעת מצחוק ומעוררת אמפתיה בו זמנית. "היכרתי פעם בחור מצחיק בקוריאה. הם פוצצו לו את המוח מעל האוקיינוס השקט".  

The Beard - עונה 6 פרק 16

עד כמה ג'רי מוכן ללכת רחוק כדי להוכיח לדייט החדש שלו - בלשית במשטרה - שהוא מעולם לא צפה ב"מלרוז פלייס"? (למרות שהוא מכור אליה). עד בדיקת פוליגרף. לצערו, אפילו ג'ורג' לא יכול לעזור לו ללמוד איך לשקר.

The Chicken Roaster - עונה 8 פרק 8

ג'רי נאלץ להתרגל לישון בדירתו של קריימר, לאור האדום הבוקע מהמסעדה של קני רוג'רס שמעבר לרחוב, ולמיסטר מארבלס שקם לתחיה בלילות. והכי נורא - לכך שהוא הופך לקריימר בעצמו.

The Cheever Letters - עונה 4 פרק 8

אין ספק שהיכולת הוורבלית של ג'רי היא הרבה מעל הממוצע, אבל בכל מה שקשור ל"דרטי טוקינג" יש לו הרבה מה לשפר. את זה הוא לומד על בשרו, בזמן שסוזן מגלה שאביה הומו בזכות תיבת מכתבים ישנה, השארית האחרונה מהבקתה שנשרפה. והתגובה של ג'ורג' עם הקטשופ? לגזור ולשמור.

The Tape - עונה 3 פרק 8

אבל אם יש מישהי שבהחלט יודעת לדבר מלוכלך, הרי שזו איליין. וכשהיא משאירה הודעה סקסית אנונימית בטייפ של ג'רי, החברים משתגעים לחלוטין. בעיקר אחרי שהיא מגלה להם שזו היא שעומדת מאחורי הלחישות ותיאורי הזימה (ששוב, כמו ש"סיינפלד" מיטיבה לעשות, רק נרמזים). 

The Little Kicks - עונה 8 פרק 4

ג'ורג' מנסה להיות הילד הרע, כשהוא מגלה שזה מה שעושה את זה לאנה, מושא התשוקה החדש שלו. בין לבין אנחנו מתוודעים לריקוד הבעיטות הייחודי של איליין.

The Switch - עונה 6 פרק 11

מה עושים כשאתה יוצא עם מישהי, ודווקא השותפה לדירה שלה עושה לך את זה יותר? סמכו על ג'רי וג'ורג' שיהפכו כל אבן כדי לגרום ל"החלפה הבלתי אפשרית" לקרות. בפרק זה נחשף גם לראשונה שמו הפרטי של קריימר. 

The Summer of George - עונה 8 פרק 22

עוד דוגמה לדרך שבה החברים בטוחים שהם מיטיבים עם האנושות, מתבטאת באופן משעשע במיוחד כשאיליין מנסה להסביר לשותפתה לעבודה סאם - שמתלוננת באוזניה שצוחקים עליה במשרד - שכדאי שתזיז את הידיים כשהיא הולכת ולא תיראה כמו "איש מערות". העניין - איך לא - חוזר אליה בהפוכה. סיום הפרק, כשג'ורג' בבית חולים, מהווה רפרנס משובח במיוחד לפרק המסיים את העונה השביעית, שבו סוזן מתה.

The Gymnast - עונה 6 פרק 6

הקסם המיני המרומז של ספורטאיות מזרח אירופה אופף את החבורה כשג'רי מכיר מתעמלת אולימפית רומנייה, והפנטזיות לא מאחרות להופיע. במקביל, הטרנד של תמונות התלת-מימד מטריף את כולם, וחושף בפומבי מנהג משונה של ג'ורג' להוריד את החולצה בשירותים. וזו רק אחת הפאדיחות שלו מול אמו של בת זוגתו. סצינת הסיום של הפרק עם נאומו הנלהב של מיסטר פיט הוא אחת הפארודיות הטלוויזיוניות המבריקות לנאומיו של היטלר. ואיך אפשר בלי האפילוג המושלם של אותה מתעלמת אולימפית, שגם לה היו פנטזיות מיניות משל עצמה - "אתה אולי יודע לספר בדיחות מיסטר ג'רי סיינפלד, אבל אתה לא קומיקאי".

The Red Dot - עונה 3 פרק 12

הקמצנות של ג'ורג' שוב עולה לו ביוקר, כשהפעם הוא קונה לאיליין סוודר קשמיר פגום כהוקרה על העבודה שהיא סידרה לו, מה שייצור כדור שלג שיגרום לפיטוריו.

The Butter Shave - עונה 9 פרק 1

מרדף הקולנועיות ברחוב היא ללא ספק אחת הסצינות המצחיקות בסדרה, בפרק שבו ג'ורג' מנסה לתכמן הטבות בעבודה כשכולם חושבים שהוא נכה. עוד בפרק, קריימר מגלה את התענוג - והמחיר - שבשימוש בחמאה במקום בקרם גילוח.

The Boyfriend - עונה 3 פרק 17

אחת המחוות (מיני רבות) הקולנועיות היפות בסדרה, והפעם כפארודיה על הסרט "JFK" כשג'רי מנסה להוכיח לקריימר וניומן שאין סיכוי שהיריקה של שחקן הבייסבול קית' הרננדס - המגלם בפרק את עצמו - פגעה בהם כפי שהם טוענים. הדיוק בשחזור הסצינה המפורסמת מ"JFK" מעורר השתאות - זוויות הצילום, הרפליקות ואפילו השימוש באותו שחקן ממש באותה פוזיציה, וויין נייט (ניומן).

The Note - עונה 3 פרק 1

והנה "סיינפלד" מטפלת בהומופוביה כפי שרק היא יודעת. ג'ורג' אכול סרטים מהעובדה שיש מצב ש"זה זז" בזמן שקיבל מסז' מגבר. 

The Finale - עונה 9 פרקים 23-24

מה לא נכתב על הפרק המסכם של הסדרה, המהווה הומאז' מופלא ומלא הערכה לעלילות החבורה ולדמויות המשנה הרבות שאכלסו אותה. ולמרות שצמד הפרקים כולל אינספור אזכורים ורפרנסים ראויים לציון, בחרנו דווקא להתמקד בנאום של העו"ד המלודרמטי ג'קי צ'ילס (פיל מוריס המצוין), שמעלה טענה אחת עיקרית נגד החוק השומרוני הטוב, שבגינו הם מועמדים למשפט- אי אפשר להעניש מישהו על כך שלא עשה כלום. וכמה אירוני זה שדווקא על זה גיבורי ה"סדרה על כלום" נכנסים לכלא. סוף מושלם לסדרה מושלמת. 

bottom of page