top of page

מגזין

קורט רוח נעורים

יפעת מנוס

איזו בדיחה עומדת מאחורי השיר הכי גדול של נירוונה, באיזה להיט יש גניבה מוזיקלית ומיהי האקסית שבכלל לא ידעה שכתבו עליה פזמון? הסיפורים מאחורי השירים הגדולים של קורט קוביין ונירוונה

יפעת מנוס3.jpg
פורסם: 5.4.21

Smells Like Teen Spirit

 

באוגוסט 1990, כשנה לפני שיצא האלבום "נוורמיינד", קורט קוביין וחברתו הטובה קת'לין האנה יצאו לסיבוב בעיירה אולימפיה שבה התגוררו. האנה (סולנית להקת הפאנק-רוק ביקיני קיל ואשתו של אדם הורוביץ מהביסטי בויז) סיפרה איך שניהם, פמיניסטים צעירים וזועמים ומאוד שיכורים, ריססו גרפיטי על "מרכז הריון לנערות" שנפתח בעיירה ולמעשה היה חלק מארגון ימני שמרני ששכנע נערות בהריון לא לעשות הפלות, אחרת יגיעו לגיהינום(!). האנה ריססה את הכתובת "קליניקת הפלות מזויפת, כולם לדעת" וקוביין הוסיף: "אלוהים הוא גיי". המשימה הושלמה. השניים סיימו את הלילה בדירתו של קוביין והאנה קישקשה להנאתה משפטים על הקירות בדירה, ביניהם "Kurt smells like teen spirit" . היא התכוונה לבדיחה: קורט מריח כמו "טין ספיריט" (מותג דיאודורנטים לנערות, ובפירוש מילולי: רוח נעורים).

 

לדבריה, כעבור חצי שנה התקשר אליה קוביין ואמר לה "הי, זוכרת את הלילה ההוא? יש משהו שכתבת על הקיר שלי. זה די מגניב ואני רוצה להשתמש בזה". בדיעבד טען קוביין שהוא בכלל לא ידע ש"טין ספיריט" הוא דיאודורנט וגילה את זה רק כמה חודשים אחרי שהשיר יצא.

אבל לא באמת חשבתם שהימנון של דור שלם יקבל פה רק סיפור אחד, נכון? ובכן, בראיון למגזין "רולינג סטון" בינואר 1994 קורט קוביין חשף שהשיר היה ניסיון לכתוב בסגנון של להקת הפיקסיז, אותה העריץ. "ניסיתי לכתוב את שיר הפופ האולטימטיבי," הוא מספר. "בעצם ניסיתי לגנוב מהפיקסיז. אני חייב להודות בזה...השתמשנו בסגנון שלה - שקט ורך ואז רועש. הבסיסט קריסט נובוסליץ' (או: השלישי מנירוונה שקשה לזכור את השם שלו) אפילו חשש שהשיר יותר מדי "פיקסיזי". תחליטו לבד.

Come as You Are

אם בהשפעה מוזיקלית עסקינן, בשיר הזה יש הרבה ממנה. הריף (רצף אקורדים קצר וקליט החוזר על עצמו) של "Come as You Are" יותר ממזכיר את "אייטיז", השיר של להקת הפוסט-פאנק קילינג ג'וק שיצא ב-1984. בגלל הדמיון הזה, קוביין היה מאוד מתוח לגבי הוצאת השיר כסינגל השני מתוך "נוורמיינד". הוא העדיף לשחרר קודם שיר אחר, אבל זה לא עזר לו. "כולנו חשבנו שזה השיר היותר טוב להוציא," סיפר דני גולדברג, המנג'ר של נירוונה, בביוגרפיה שכתבה קארי בורזילו. למעשה, ההנהלה של הלהקה חשבה בהתחלה של-"Come As You Are" יש את הפוטנציאל הגבוה ביותר להצליח במיינסטרים, ולא ציפתה שדווקא הסינגל הראשון - "Smells Like Teen Spirit" שיועד דווקא לעורר באז בקרב קהל המעריצים הצעיר, המחתרתי והנאמן של הלהקה - יהיה זה שיטלטל את עולם המוזיקה וישגר את הגראנג' היישר ללב הקונצנזוס.

בדיעבד, גולדברג מודה שקוביין צדק. להקת קילינג ג'וק אכן התלוננה על הגניבה המוזיקלית ואנשיה אפילו שלחו מכתב מסודר לאנשי נירוונה, אבל נופנפו. מסיבות אישיות וכלכליות לא הגישה קילינג ג'וק המבואסת תביעה משפטית. עם זאת, נראה שלא נותרו משקעים: בשנת 2003 המתופף של נירוונה דייב גרוהל (כיום מנהיג וסולן להקת הרוק החמודה פו פייטרס) אפילו הוזמן לנגן באלבום של קילינג ג'וק. האם הם שילמו לו על זה? שאלה טובה.

About A Girl

 

שיר מאלבום הבכורה של נירוונה "בליץ'" (1989) שגם פתח את המופע "נירוונה אנפלאגד" באולפני MTV ב-93' והפיל את כולם שדודים. "זה שיר מהאלבום הראשון שלנו," אמר קוביין באותה הופעה מיתולוגית, "רוב האנשים לא קנו אותו".

על פי ספרו הביוגרפי של מייקל אזרד על נירוונה, השיר אכן נכתב על נערה - בת זוג לשעבר של קוביין בשם טרייסי מרנדר. השניים חיו יחד ומרנדר ככל הנראה שאלה את קוביין למה הוא אף פעם לא כתב בשבילה שיר. אז הוא כתב. השיר מתייחס ליחסים הדי רעועים בין השניים, שנבעו מסירובו של קוביין למצוא עבודה, או לעזור בניקיונות ובתחזוקת הדירה שהשניים חלקו (במיוחד אם מוסיפים את העובדה שקוביין הביא לדירה חיות מחמד). לדברי מרנדר, קוביין מעולם לא אמר לה שהשיר נכתב עליה. בסרט הדוקומנטרי "קורט וקורטני" של ניק ברומפילד היא מספרת שגילתה זאת רק אחרי שקראה את ספרו של אזרד.

צ'אד צ'אנינג, המתופף הראשון של נירוונה (שעזב/הועזב על רקע חילוקי דעות מקצועיים ואמנותיים ופספס תהילת עולם) מספר איך השיר קיבל את שמו. הלהקה עבדה עליו באולפן וצ'אנינג שאל את קוביין על מה השיר, שענה: "זה על נערה". צ'אנינג הציע שזה יהיה גם השם וקוביין הביט בו, חייך ואמר "אוקיי". לפחות יצא לצ'אד סיפור טוב.

Lithium

 

עוד שיר של שקט/רעש מבית היוצר של "נוורמיינד", שמתכתב עם טקסט מאני-דפרסי (ליתיום פחמתי משמש לתרופה לטיפול בהפרעות דו קוטביות). בראיון בשנת 92' אמר קוביין שהשיר הוא על בחור שחוזר בתשובה ("כל יום הוא ראשון בבוקר") לאחר שחברתו מתה, כמוצא אחרון למנוע מעצמו להתאבד. לדבריו, למרות שזהו סיפור בדיוני, הוא "הזריק" לתוכו חומרים מהחיים האישיים שלו, כמו פרידה מבנות זוג ויחסים גרועים. בספרו של מייקל אזרד, קוביין מציין שהיו גם השפעות מהתקופה שבה גר בביתו של חבר, שהוריו הפכו לנוצרים אדוקים. "תמיד חשבתי שאנשים מסוימים צריכים את הדת בחייהם. אם זה מציל חיים, זה בסדר. והבחור בשיר הזדקק לזה." ועל זה נאמר אמן.

On a Plain

"ההתמקדות של קורט היתה במלודיה. הוא נהג לומר שהמוזיקה באה קודם והמלים אחר כך," כך סיפר דייב גרוהל בראיון ל-VH1. השיר "On a Plain" משקף זאת בפשטות, עם שורת הפתיחה "I’ll start this off Without any words" (משהו כמו: אני אתחיל פה בלי מלים). אמילי פרקר ממגזין המוזיקה NME מתארת את השיר כ"מטא-מומנט הכי גדול של קורט קוביין: שיר שנכתב על כתיבת שיר". או: איך שיר נולד, גרסת הגראנג'.

אפילוג

הטקסט נכתב בזמן המימונה. שוב לא הזמינו אותנו לשום חגיגה, אבל השכנים עושים מסיבה ובזכותם אני נהנית לפחות מהמוזיקה המרוקאית הכל כך יפה בעיניי, שעולה מדירת הגן שלהם. ערבוב הצלילים בין להקת שפתיים לבין להיטי נירוונה מהמחשב שלי מזכיר לי את הקאבר המזרחי משהו ל-"Love Buzz" מתוך "בליץ'" (אני הייתי מאלה שכן קנו את הדיסק). עכשיו השכנים גם הביאו לנו צלחת מתוקים. קורט קוביין בטח היה כותב שזה מריח כמו ספינג' ספיריט.

bottom of page