top of page

באנו ראינו כתבנו

יפעת מנוס

שאולי המלך

דמותו של שאולי בגילומו המבריק של אסי כהן כבר מזמן קיבלה חיים משל עצמה. אחרי אי אלו הופעות אורח בערבי סטנד-אפ, עם הוולגריות, המבט הזועף, המרמור האינסופי והטמטום שאינו מודע לעצמו, הוא מציע הפעם לקהל מפגש בלתי אמצעי במופע חדש משלו. יפעת מנוס הצליחה להשתרבב לערב בדיקת החומרים וחזרה מוקסמת

יפעת מנוס3.jpg
פורסם: 12.10.21

קשה מאוד היה להשיג כרטיסים למופע בדיקת החומרים של שאולי. אסי כהן, בדמותו האלמותית מ"ארץ נהדרת", מריץ את המופע מתחת לרדאר כבר כמה חודשים והקהל נוהר. שלושת בני ה-20 ומשהו שנדחסו איתנו במעלית של החניון הסמוך לצוותא תל-אביב הצליחו להזמין מקומות לשורה הראשונה. "הזמנו כרטיסים לפני יותר מחודש," הם גילו. תראו מה זה הצעירים של היום, לא דוחים דברים לדקה ה-90 כמונו, שני זוגות עייפים מהחיים שהצליחו להשתחל לאולם בזכות ביטולים של הרגע האחרון. עכשיו ערב בדיקת החומרים הפך למופע הקבוע, ואם לשפוט לפי ההצלחה מעניין מה יהיו - אם בכלל - השינויים.

את שאולי מקדים מופע פותח של אלי חביב ("מהצד השני" עם גיא זהר) שמשעשע מאוד עם סיפורים מימי בית הספר למשחק וחומרים על הסטטוס שלו - דתי לשעבר ורווק לא צעיר בהווה. אחריו עולה ברוב פאתוס שאולי עם כל הלוק - הפאה, המשקפיים, הכרס, חולצה בטעם רע במיוחד ושלל הבעות פנים חמוצות.

הערב מחולק לשלושה חלקים. החלק הראשון הוא תדריך לקהל. מה מותר ובעיקר מה אסור לעשות בהופעה ("אסור לצחוק צחוק דבילי"). החלק הזה מזכיר במבנה ה"רשימתי" שלו את נאום התודות המפורסם של שאולי מערב הכבוד לטוביה צפיר ונאומי תודות נוספים של אסי/שאולי. אחד הצופים בשורה הראשונה מקבל את הזכות להיות סייד קיק, והפעם נבחר בחור עם שם שאסי כהן לא יכול היה לבקש טוב ממנו - ינון (ייתכן שזה אחד מאלה שהיו איתנו במעלית. בלי נדר). רק דמיינו לעצמכם את שאולי מתלונן על ינון במהלך ההופעה. זה לא היה אותו דבר אם היו קוראים לבחור עומר או יניב.

שאולי.jpeg

הנחישות להשיג כרטיסים משתלמת. שאולי / אסי כהן. צילום: יח"צ

החלק השני הוא סטנד-אפ כהלכתו, מהזווית המוגזמת והלא מתנצלת של שאולי. הוא קוטל את הטבעונים - במה שנשמע דווקא כמו הפוך על הפוך, את המדע, חיזרים, נזילות מגדרית ועוד. אחד מתתי-הנושאים באגף המדע הוא קקי, וזהו החלק היחיד בכל המופע שבנעליו של אסי כהן הייתי, איך לומר, בודקת שוב אם זה מתאים.

 

החלק השלישי הוא תדריך נוסף, הפעם להתנהגות אחרי ההופעה, כי מעכשיו אנחנו לא סתם אנשים אלא הקהל של שאולי. כך למשל, הוא מצפה מאיתנו לשקר ולהגיד שנהנינו מאוד ושהיתה אחלה הופעה, ושהיינו משלמים עליה אפילו יותר כסף. החומרים תפורים כמו כפפת עור (ולא סקאי, חלילה) לדמות הוולגרית שלא מודעת לטמטומיותה שהיטבנו להכיר ב"ארץ נהדרת". הזמן עובר מהר כשלא מפסיקים לצחוק וכעבור שעה וקצת מסתיים המופע, ללא הדרן כמובן ("אל תמחאו כפיים להדרן כי זה לא יעזור לכם").

כוכב נולד

הדמות של שאולי הפכה עם השנים לכל כך דומיננטית שאין צורך במסגרת של "ארץ נהדרת" או בחברי קאסט אחרים שיתמכו בה. ברור שהיינו שמחים לראות את ראובן ואירנה על הבמה, אבל גם ככה הקהל רק רוצה עוד ועוד ממנו. שאולי, כמו ששרו דפש מוד - ואל תיקח את זה למקומות גסים כמו משחקי התפקידים שלך עם אירנה - I just can't seem to get enough of you.

שאולי הפציע לראשונה על המסך בשנת 2010, בעונה השביעית של "ארץ נהדרת". בכתבתם של עידו ישעיהו ושגיא בן נון ב"וואלה! תרבות" (29/9/19) מספר מולי שגב, היוצר והעורך של "ארץ", שהדמות נולדה לגמרי במקרה. במערכון על טרנד הנדל"ן הלוהט דאז, קבוצות הרכישה, חיפשו טיפוס של טראבל מייקר, שלא מסכים עם מה שכולם תיכננו. אסי כהן, שקיבל את הדמות הזאת, הלך וחיפש פאה. "ואז, כשחזרו מיום הצילום", תיאר שגב, "הבמאי של אותו מערכון, בן בכר, קרא לי לחדר עריכה ואמר לי: 'תקשיב, קרה פה משהו מאוד חריג'. קודם כל אסי ביקש להחליף את השם של הדמות, שמה היה הרצל, והוא על הסט החליט שקוראים לו שאולי. והוא גם נתן לדמות הזאת נפח, המציא המון דיאלוגים, כאילו ממש התגלגל לתוכו איזה משהו. זה היה מדהים."

שאולי במונולוג תודה אופייני בערב הוקרה לטוביה צפיר

אסי כהן סיפר ל"וואלה! תרבות" שבאותו יום צילום, כשלבש את הבגדים והמשקפיים, פשוט יצאו ממנו טקסטים. "יחד עם החבר'ה שם, מאור, מריאנו ואלי, התחלנו לכתוב את הדמות. כולם הציעו הצעות לאיש הזה, שיצא ממני והתפרע. בהתחלה שאולי היה מאוד מוחצן ומוגזם, לעס ערגליות והיה בוטה מאוד. נדלקתי על זה וראינו שיש שם משהו. היה לי כיף לעשות את הדמות הזאת ולאט לאט רציתי להעמיק בה."

ההתעמקות השתלמה. ב-2011 נוספה הפינה של "הפרלמנט", כששאולי הוא כמו שמש (מציקה ומייבשת) שסביבה חגים הכוכבים הקטור, קרקו, אמציה ואבי. שנה לאחר מכן חתכו אסי ומאור כהן מ"ארץ" לטובת סדרת-הבת בקשת, "הפרלמנט", שרצה שתי עונות. המערכון הגאוני שיצא משם על יום כיפור - פיתה על הגז - הפך לקלאסיקה וגרף בינתיים 3.6 מיליון צפיות ביוטיוב. בסדרה זו נולדו בין היתר אירנה (ליאת הרלב), בת זוגו של שאולי, וראובן (ערן זרחוביץ) אחיו, שנחטפו איתו בחזרה ל"ארץ". דמותו של שאולי הצליחה לשרוד בג'ונגל הקשוח של "ארץ נהדרת" עד ימינו אנו, והטיפוס התחמן והבוטה גילה עוד פנים באישיות. ב-2017 נחשף הצד הפגיע של שאולי, שחלה בסרטן ובילה במחלקה האונקולוגית מערכונים שלמים. המונולוג המטלטל שלו על מלחמת האזרחים מחודש מרץ האחרון זכה עד כה ל-2.1 מיליון צפיות ביוטיוב.

ובחזרה לבמה של צוותא: הדמות השתרשה כל כך חזק, שאפילו בזמן שהוא קוצר מחיאות כפיים, אסי כהן מרשה לעצמו להישאר שאולי. הפאה לא יורדת מהראש וכרית-הכרס לא נשלפת מהחולצה. רק חיוך אחד קטן של אסי האמיתי, רגע לפני שהוא יורד מהבמה, מזכירה לנו ש - בכל זאת - מדובר בדמות.

 

בשורה התחתונה: לא מתנדבת להגיד שהייתי משלמת יותר, אבל נהנינו מאוד והיתה אחלה הופעה.

שאולי - מופע חדש

שלישי  12.10; ראשון 24.10; ראשון 31.10, צוותא ת"א

bottom of page