top of page

במה

תיאטרונטו 2021

רונאן קפלן

כ -70 מחזות הוגשו השנה לפסטיבל הצגות היחיד "תיאטרונטו", מתוכם יתחרו שבעה על פרס ההצגה הטובה ביותר. בנוסף יועלו על הבמות חמש הצגות אורחות, אשר כולן עלו בבכורה בעבר במסגרת הפסטיבל וזכו בפרסים. על פי התוכניה, מצפה לנו חוויה בימתית מהמעלה הראשונה 

פורסם: 17.3.21
אני שקספיר צילום ז'ראר אלון מוקטן.jpg

אני שייקספיר. צילום: ד'ראר אלון

אדון וי יונתן צרצי.png

יונתן צ'רצ'י / אדון V 

חגיגת הצגות היחיד, מייסודו של יעקב אגמון ז"ל, חוזרת אל יפו ועכו בחול המועד פסח הקרוב. שבע הצגות חדשות יעמדו לביקורת השופטים והקהל במסגרת התחרותית, ובמקביל גם יועלו חמש הצגות בולטות מתוך עשרות ההצגות שהועלו במסגרת הפסטיבל מאז היווסדו ב 1990.

 

הוותיקה שבהן היא ההצגה אדון V, שזכתה בציון לשבח בפסטיבל בשנת 1997. יונתן צ'רצ'י נכנס לדמותו של מרגל האטום מרדכי וענונו, ויוצא למסע בזמן ובמרחב בין זיכרונותיה של אחת מהדמויות המסתוריות ביותר בישראל: יחסיו עם אביו, העבודה בכור האטומי הסודי וההתלבטות האידיאולוגית שעבר וענונו עד להחלטה הגורלית לחשוף את סודות ישראל. ההצגה נכתבה בזמן שנתו ה-12 של וענונו בבידוד בכלא, והיא נתנה בזמנו לקהל הישראלי מעין הצצה אל מי שנמנע ממנו להתראיין ולספר את סיפורו האישי. בכותרת התוכנייה של ההופעה הנוכחית לרגל הפסטיבל כתבו היוצרים "מחזה לשחקן מבודד", ואכן עושה רושם שיהיה מעניין לראות את ההצגה מבעד לפרספקטיבה של חוויות הבידוד שעברנו כולנו בשנה האחרונה.

 

ההצגה פ ש ו ט ה, שכתבה ומבצעת השחקנית מיקי פלג-רוטשטיין, זכתה בפרס הפסטיבל בשנת 2007. ולוקחת את הקהל למסע מטלטל על ניצול מיני, חירשות, אנורקסיה, משפחה חורגת והתבגרות מעוותת.  פלג-רוטשטיין  מגלמת בצורה וירטואוזית ילדה בת 7 על במה חשופה לחלוטין, למעט שעון חול גדול ומאיים הפועל במרכז החלל.

 

איטרוף, הצגה המבוססת על הספר "בגוף אני מבינה" מאת דויד גרוסמן, זכתה בפרס הראשון בפסטיבל בשנת 2008 בזכות משחקו הסוחף של אלי גורנשטיין, שלרוב מקבל תפקידי משנה. המונודרמה היוותה עבורו הזדמנות אדירה להראות את כשרונו הייחודי, והרבגוניות שלו כשחקן.

 

את הפרס הראשון בפסטיבל של שנת 2011 קטפה ההצגה קברט ז'בוטינסקי, בה אנו מכירים את הגננת לאה ישורון מהמושבה בנימינה, אותה מגלמת ברגש ובכישרון פנינה ברט-צדקה. לאה שומעת על מעלליו של ראש הממשלה, שהיה חלמיד שלה בגן, ויוצאת למסע לירושלים לשוחח איתו על התנהגותו, חמושה בקופסת עוגיות. כותב שורות אלו זוכר שבמקור הוצגה הגננת כ"גננת של אהוד אולמרט", נתון שהושמט מהתוכנייה של הפסטיבל השנה. האם עשו היוצרים שינויים במחזה והתאימו אותו לראש הממשלה של ישראל מרץ 2021?

 

במקורקעת, ההצגה ה"צעירה" יותר מתוך מגוון ההצגות האורחות השנה (2015), נכנסת השחקנית קרן צור לדמותה של טייסת קרב אמריקאית, במחזה שזכה להצלחה בכל העולם (אן האת'וויי קבלה עליו שבחים בברודוויי), והפך אצלנו למסמך מסקרן ומרשים השם במרכז הבמה דמות שמטבעה נמצאת יום אחר יום, שעה אחר שעה, לבדה בתא הקוקפיט הצר. הקונפליקט בהצגה מטלטל את הגיבורה בין תפקידה הצבאי להיותה אם, קונפליקט שעדיין מושרש באופן עמוק בישראל, וצץ בכל ראיון עיתונאי עם בוגרות קורס טיס בחיל האוויר. 

 

במבט חטוף על שבע הצגות התחרות מתקבל הרושם שקיימים בהן כל המרכיבים להצגות שישחזרו את ההצלחה של ההצגות הזוכות מהשנים שעברו. אחת מהן גם תזכה את השחקן המצטיין בפרס הראשון. השנה גם יוגש לראשונה פרס בחירת הקהל לשחקן/ית ע"ש תרין שלפי ז"ל.

 

נושאי שבע ההצגות נעים בין שואה לעלייה מרוסיה, ומשייקספיר ועד מחלת הסרטן. ואם עלי למקד זרקור אחד אל הצגה אחת, הייתי מאיר את השחקן הצעיר בן יוסיפוביץ', שגילם את תפקיד מנהל הבמה בסדרה האייקונית של השנה האחרונה "חזרות" ואף הופיע בעבר בתפקיד המלט.  יוסיפוביץ' יתמודד בתיאטרונטו עם זיכרון השואה דרך הפריזמה של מדריך מסעות לפולין, בטקסט המבוסס על ספרו של ישי שריד "מפלצת הזיכרון". פרויקט שיש לו סיכוי רב להפוך להיות ההצגה המדוברת של השנה.

 

פסטיבל תיאטרונטו ייערך ב-29-31 במרץ בעכו העתיקה, וב-30 במרץ עד 1 באפריל ביפו העתיקה. ללוח ההצגות המלא ראו לוח "במה" במדריך האירועים".

רונאן קפלן.jpg
bottom of page